Yeni Kanser İlacı, Kemoterapi İle Birlikte Verildiğinde Daha Etkilidir!

Galveston Üniversitesi ve Teksas Teknoloji Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nden ve  Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki  araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, araştırmacılar kalp üzerindeki  yan etki riskini azaltırken, yaygın olarak kullanılan bir kanser ilacının etksini artırmanın bir yolunu buldu.

Profesör, Satish Srivastava;  “Yeni geliştirilen bu ilacın çok sayıda kanserle savaşmak için kullanılan bir ilaçla birleştirilmesiyle kolon kanserinin tedavisine daha uygun olduğunu söyledi. Yaygın olarak kullanılan ilaç (doksorubisin) kanserle savaşmada etkilidir ancak daha yüksek dozlar gerektiğinde kalbe toksik etki yapabilir.” dedi.

Araştırmaya göre, Srivastava bahsedilen ilacın doksorubisin ile birlikte kullanıldığında, aldoz redüktaz gibi bir enzim kullanılarak, kalbe zarar veren toksinleri azalttığını göstermektedir.

Araştırmacıların daha önceki çalışmalarında, kansere neden olan ajanlara maruz kalmanın, kanserli dokunun büyümesinin itici bir kaynağı olan oksidatif strese neden olduğunu gösterdiler. Oksidatif sinyaller ayrıca kanser dokuları tarafından ihtiyaç duyulan yeni kan damarlarının büyümesine katılır. Antioksidan içeren gıdalar, içecekler, cilt bakım ürünleri ve vitaminlerin popülerliğinin nedenlerinden biri oksidatif sinyalleri azaltma çabasıdır.

UTMB’nin biyokimya ve moleküler biyoloji bölümlerinde, ayrıca oftalmoloji ve görsel bilimler alanında profesör olan  Srivastava; “Aldoz redüktaz veya AR inhibitörleri tarafından oksidatif sinyaller engellendiğini gösterdik” dedi. “Bu sinyaller tarafından yönlendirilen kanser dokusundaki yeni kan damarlarının gelişimini önleyebilmemiz durumunda, tümör büyümesi ve metastazı yavaşlatılabilir veya önlenebilir.” dedi.

Araştırmacılar kanserin büyümesini ve metastatisini ne kadar iyi engellediğini öğrenmek için fidarestat adlı bir AR inhibitörü kullanıyorlar. İlaç, ABD’de Faz II klinik araştırmalarını ve Diyabetik nöropatiyi önlemek için Japonya’daki Faz III’ü tamamladı ve önemli bir yan etkisi olmadığı bulundu.

Doksorubisin, meme kanserleri ve akciğer kanserleri de dahil olmak üzere çeşitli kanserlerle mücadele etmek için sıklıkla reçete edilir. Diğer kanser ilaçlarına kıyasla çok uygun maliyetlidir. Bununla birlikte, kolon kanserleri bu ilaca dirençli hale gelir, bu nedenle etkili olması için daha yüksek bir dozaj kullanılması gerekir. Bununla ilgili sorun, daha yüksek dozlarda kalbe toksik olabilir.

Srivastava, “İnsanda kolon kanser hücre dizilerini kullanarak yapılan çalışmada, bir fare modelinde olduğu kadar bir petri kabında da her iki ilacın kombinasyonu kullanılarak kanserli hücrelerin büyümesinin büyük oranda önlendiğini gösterdik” dedi. “Doksorubisin, birçok kanser türüne karşı etkili ancak nadiren kolon kanserinde kullanılan en ucuz ilaçlardan biri olduğu için, kombinasyon tedavisi, koloni kanseriyle mücadelede son derece etkili olabilirken kardiyotoksik yan etkiler riskini de azaltabilir” dedi.

Srivastava, FDA onaylı fidarestatın Japonya’daki bir şirketten edinilebildiğinden nihai amacının, kombinasyon tedavisinin daha az doksorubisin gerektireceği umuduyla kolon kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türleriyle mücadele için fidarestat ve doksorubisin kombinasyonunu kullanmak olduğu belirtildi.

Kaynak: sciencedaily.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.