Çevrimiçi Ev Ödevleri Zirve Döneminde Ancak Sanal Laboratuvarlar Daha Az Yaygın

Çevrimiçi Ev Ödevleri Zirve Döneminde Ancak Sanal Laboratuvarlar Daha Az Yaygın

Uzaktan eğitimin yaygınlaştığı bu yeni dönemde internet bazı yeni öğretim yöntemlerini mümkün kılmış olsa da, kimya eğitimi için kurallar tam olarak değişmemiştir. Kimya eğitimcileri, çevrimiçi dersleri kaydetme veya web tabanlı ödev verme gibi stratejileri test ederken, yenilikler yapmaya devam ediyorlar.

İnternet, dünyanın her yerinden insanlar tarafından bilgi paylaşımına olanak tanıdığından, belirli bir ders kitabına güvenmek yerine, öğretim materyallerini bir araya getirerek çoklu bir araştırma yapmayı kolaylaştırır. Minnesota Üniversitesi, Twin Cities’de kimya profesörü ve Essentials of Computational Chemistry: Theories and Models kitabının yazarı Christopher J. Cramer, “Ders kitaplarının henüz eskimiş olduğunu söyleyemem, ancak üçüncü bir baskımı oluşturmak için herhangi bir çaba harcamıyorum.”

Bununla birlikte, İnternet henüz ders kitaplarının yerini almadı. Öğrencilerin kendileri çevrimiçi ders kitaplarının önünde gerçek bir engeldir çünkü basılı kaynaktan vazgeçmek istemezler.

Örneğin, Moore 2009’da çevrimiçi bir ders kitabı kullanmaya başladığında, öğrencilerinin çoğu şiddetle karşı çıktı. Sayfaları yazdırmak için ısrar ettiler. “Yazdırılan sayfa bir bilgisayar ekranının sahip olmadığı bir sihire sahip gibi görünüyor,” diyor.

İnternet sayesinde öğrenciler, “çevrimiçi” sınıflar aracılığıyla evde de çalışabilirler. Bu senaryoda, derse fiziksel olarak gitmeden önce evde video dersleri izlerler, burada profesörden çok az ders görerek, problemleri çözmek ve diğer etkinliklere katılmak için daha fazla zamanları olur.

Vining, “Öğrencilerin sınıfa geldiklerinde ders dışı laf kalabalığı yaptıklarını biliyorum” diyor. “Onlarla etkili ders işlemek için daha fazla zamana sahip olurum.” Kimyasal gelişmelerin ardındaki nedenlere daha fazla odaklanabilir ve kavramları bağlama oturtan daha karmaşık problemlerde çalışabilirim.

Tamamen çevrimiçi hale gelen bir sınıfta kimya profesörü olan Richard Nafshun, çevrimiçi dersleri erken benimseyen Oregon Eyalet Üniversitesi’nin on yıldan fazla bir süre önce çevrimiçi genel kimya dersi sunmaya başladığını söylüyor.

Bununla birlikte, çevrimiçi kimya dersleri normdan uzaktır. Laboratuvarlar, tamamen çevrimiçi kursların yaygın olarak benimsenmesi için tökezleyen bir engel olmuştur. Vining, “Şu anda çevrimiçi bir genel kimya dersi oluşturabiliriz,” diyor. “Ama laboratuvarı gerçekleştirmenin kolay bir yolu yok, bu yüzden biz yapmıyoruz.”

Onlinechemlabs.com ve Late Nite Labs gibi şirketler sanal laboratuvarları geliştirmeye çalışıyor. Onlinechemlabs.com, Nafshun ve Oregon Eyaletindeki öğrenciler tarafından okulun çevrimiçi kurslarında kullanılmak üzere başlatıldı. Kullanıcılar bu programlarla titrasyonlar veya kalorimetri gibi laboratuvar deneylerinin simüle edilmiş versiyonlarını çalıştırır, reaksiyon koşullarını kontrol eder ve dizüstü bilgisayarlarında veri toplar, analiz eder.

Tüm bunların yanında, sanal laboratuvarlara karşı yaygın bir direnç var. Bu direncin bir işareti, Amerikan Kimya Derneği’nin lisans derecesi programlarının onaylanması için yönergelerindeki uygulamalı laboratuvar deneyimine yapılan vurgudur. Yönergeler, “kimya deneysel bir bilim olduğu için, laboratuvar çalışması, tam bir kimya eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır”  sertifikalı mezunun, başlangıç ​​kimya laboratuvarının ötesinde 400 saatlik laboratuvar deneyimine sahip olması gerektiğini belirtmektedir.

İnternetin kimya eğitimi için başka neler depoladığını tahmin etmek zor. Oregon Eyaletinden Nafshun, “Bunun daha fazlasıyla sınırlı olacağını düşünmek saçma” diyor. Şaşırmayı dört gözle bekliyoruz.

Kaynak : cenmag.org

Okumanızı Öneriyoruz

fosil-yakitli-plastiklere-alternatif-olarak-biyobazli-degisim

Fosil Yakıtlı Plastiklere Alternatif Olarak Biyobazlı Değişim

BPA(Bisphenol-A) , fosil yakıt kaynaklarından imal edilen organik bir bileşiktir. Endüstriyel bir kimyasal olan BPA …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: