İnsülin Salınımı Biyolojisine Yeni Bir Bakış Açısı

İnsülin Salınımı Biyolojisine Yeni Bir Bakış Açısı

Fotoğraf: Mitokondriyal beta-hücrelerindeki (kırmızı) GTP-ile sınırlı ya da -üretici enzimler (yeşil) insülin bağlantılı mitokondri biyolojisini değiştirmektedir (sarı). Görsel: Yale Üniversitesi

Bu yeni çalışmada, Yale Üniversitesi’ndeki araştırmacılar pankreasta bulunan insülin üretici hücrelerin glikoza karşı nasıl tepki verdiği ile ilgili uzun süreli bir varsayımı çözmektedirler. Araştırmacılar, bulguların diyabet tedavilerine yaklaşımda bilim adamlarının bakış açısını değiştirebileceğini, söylemişlerdir.

Tıp okulundan Doç. Dr. Richard Kibbey ve meslektaşları, insülin salgılayan beta hücrelerinin glikoz oranının yükselişini nasıl algıladıklarını ortaya çıkarmak için model olarak hipogliseminin yaygın olmayan bir formu üzerinde çalışmışlardır.

Araştırmacılar, beta hücrelerinde bulunan, mitokondriyal GTP ya da mtGTP olarak adlandırılan kimyasal bir bileşiğin, hücrenin insülin salgılaması için anahtar rol oynadığını keşfetmişlerdir. Özellikle, belirli bir enzimden mtGTP üretildiği zaman, bu durum insülin salınımını uyarmak için bir sinyal görevi görür. Bunun yanı sıra araştırma ekibi, mtGTP’nin, beta hücrelerinin sağlığını daha geniş ölçüde destekleyen başka etkilerinin de varlığını kanıtlamışlardır.

Yale araştırmacıları, bu keşfin, beta hücrelerinin glikoza nasıl yanıt verdiği ve nasıl çalıştığı hakkında bir anlayış gösterdiğini ancak ne yazık ki tüm hikâye olamayacağını belirtmişlerdir. Araştırmanın bulguları, araştırmacıların beta hücrelerinin sağlığını artırmak, insülin üretiminin ve kan şekerinin dengesini iyileştirmek için ilaç tedavisi planlayabilecekleri yeni bir metabolik yolak ortaya çıkartmıştır.

Makaleyi görüntülemek için “OxPhos’tan Bağımsız, Mitokondriyal GTP Bağlantılı β Hücrelerinin Sağlığı İçin Besin Hassasiyeti, Mitokondriyal Morfoloji ve İnsülin Salınımı” buraya tıklayın.

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Plastik Atıkları Düşük Sıcaklıkta Değerli Malzemelere Dönüştüren Katalizör

Araştırmacılar ilk kez market poşetlerinden gıda ambalajlarına, oyuncaklardan elektroniklere kadar her şeyin içinde bulunan bir …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: