İran ve İspanya’dan enerji iş birliği

iran-ve-ispanya-dan-enerji-is-birligi

İspanya Sanayi, Enerji ve Turizm Bakanı Jose Manuel Soria Lopez, ülkesinin, İran şirketleriyle ortak üretim yaparak Ortadoğu pazarında iş birliği yapmak istediğini belirtti.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene ile İspanya Sanayi, Enerji ve Turizm Bakanı Lopez Tahran’da bir araya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lopez, Tahran ve Madrid hükümetlerinin yaptırımlarla zarar gören iki ülke ilişkilerinin yenilenmesi konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Ülkesinin İran şirketleriyle ortak üretim yaparak Ortadoğu pazarında yer almak istediğini dile getiren Lopez, “İspanya, İran gazının Avrupa’ya ulaştırılması konusunda rol alabilir” dedi.

Lopez, “Bu görüşmede petrol, doğalgaz, petrokimya sanayi ile rafinerilerin geliştirilmesi, enerjinin iyileştirilmesi ve teçhizatın üretimi konusunda İran’ın programları ve imkanları İspanyol şirketlere aktarıldı. İki ülke bu alanda iş birliği yapma kararı aldı” ifadelerini kullandı.

Lopez, İspanya hükümetinin de şirketlerin İran’da faaliyet göstermesinin zeminini hazırlayacağını belirtti.

İran Petrol Bakanı Zengene ise İran’ın Güney Pars sahasından çıkarılan doğalgazın sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) olarak Avrupa’ya ulaştırılması konusunda görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Petrokimya sektörünün geliştirilmesinin özel sektöre devredildiğini hatırlatan Zengene, İran’ın petrol sanayisinde yapısal değişiklikler yapıldığını belirtti.

Zengene, “İran hükümeti, İspanyol şirketlerin petrokimya alanındaki yatırımlarına olumlu bakıyor” dedi.

İspanyol hükümetinin üç bakanı Dışişleri, Ulaştırma ile Sanayi, Enerji ve Turizm bakanları beraberlerindeki heyet ve iş adamları ile İran’ı ziyaret ediyor. Dün başlayan ve yarın sabah sona erecek ziyarete Repsol, Cepsa, Indra, OHL, CAF, Seat, Sacyr, Talgo, CAF gibi İspanya’nın önde gelen enerji ve altyapı şirketlerinin temsilcileri de katılıyor.

Kaynak : yeniakit.com.tr

200 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!