İrlandalı Kardeşler, Kanseri Ölümcül Yılan Zehrinden Elde Ettikleri İlaç ile Tedavi Etmeyi Hedefliyor

İrlandalı Kardeşler, Kanseri Ölümcül Yılan Zehrinden Elde Ettikleri İlaç ile Tedavi Etmeyi Hedefliyor

Fotoğraf : Reid kardeşler çıngıraklı yılan yetiştiriyor.

Dublinli doktorlar Paul ve John Reid 2003 yılında Celtic Biotech´i kurdu ve çıngıraklı yılanların zehrinde bulunan bir proteini kullanarak kanser hücrelerine saldıran bir ilaç geliştirdiler.

İki İrlandalı kardeşin yılan zehri kullanarak kanseri tedavi çabaları, ölümcül hasta olan deneklerde iyileşme kaydedilmesinin ardından tıpta çığır açıcı bir buluş olarak kabul edildi.

Kardeşler 2011 yılında Fransa’da hastalar üzerinde CB24 olarak bilinen ilaçlarını test etmeye başlamıştı. Ve bunun üzerinden tam 7 yıl geçtikten sonra aldıkları sonuçlar, ürettikleri ürünün bir umut ışığı olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmalarımız beklenilenden çok daha iyi ilerledi ve sonuçlar yakın zamanda Chicago’daki bir kanser konferansında paylaşıldı.“ diyen John, ürettikleri ilacın, hastaların üçte ikisinde olumlu etki gösterdiğini aktardı. „ Araştırmada altı hastadan ikisinin hastalığı stabilize edildi, yani hastalıkları herhangi bir ilerleme göstermedi. 5 haftalık bir ilaç kullanımı çok da uzun olmamasına rağmen, çalışmanın daha birinci fazında böylesi bir sonuç bizim için oldukça dikkat çekici.“ yorumunda bulunan John, “Diğer iki hastanın primer tümörlerinde büyüme görülmedi. Bu durumda 6 hastanın 4´ünde olumlu etki gözlendiği söylenebilir. Bu ilaç ayrıca oldukça güçlü bir anestezik etki gösterdi, yani potansiyel bir ağrı kesici olduğu da söylenebilir. Sadece kanseri tedavi etmekle kalmayıp aynı zamanda ağrıya karşı da etki gösterecek bir ilaç hayal edin, ve üstelik herhangi bir yan etkisi de yok.“ dedi.

Fotoğraf : Zehir yılanın diş köklerinden alınıyor

İlaç, dondurularak kurutulmuş çıngıraklı yılan zehrinden Crotoxin ekstraksiyonu ile elde ediliyor.

Fotoğraf : Çeşitli yılan zehirleri küçük şişelerde toplanıyor.

Bu ilaç kendisini, çoğu kanser hücresinde aşırı üretilen bir proteine bağlayarak etki ediyor ve bu sayede gereğinden fazla üretilen bu kötü huylu hücreler, hücre ölümü olarak adlandırılan bir prosesle kendi kendini imha ediyor. Bu madde özellikle pankreas ve akciğer kanser hücrelerinde oldukça etkili.

Doktor kardeşler şimdi, yaptıkları bu çalışma ile daha ileri gidebilmeyi dört gözle bekliyorlar.

Sonuçlardan memnun olduklarını ve bu yaz aşama kaydetmeyi hayal ettikleri bir sonraki adıma geçmek için de çok heyecanlı olduklarını kaydeden Dr John „Bu maddenin tehlikeli olmadığını biliyorduk; ancak yüksek dozlarda uygulandığında da aynı şekilde zararsız ve güvenli olacağını kanıtlamamız gerekiyordu.“ dedi.

Fotoğraf : Zehir, ekstraksiyon icin dondurularak kurutuluyor.

“Önceki testlerde doz en fazla 0.21mgs/m2 idi. Yaptığımız çalışmalarla bir insana bu tozun beş katı kadar verilebildiğini ve bununla da vücudun tolere edebileceği  maksimum doza hala ulaşılmadığını gösterdik. Şu an en az uygulanabilecek dozun ne büyüklükte olduğunu keşfetmeye çalışıyoruz. Bu amaçla, hastalara ilacın dozu kademe kademe arttılarak başlandı.“ diyen İrlanda Dublin Üniversitesi Mikrobiyoloji Bölümü mezunu Dr Paul Reid, bu alandaki çalışmasına 2005 yılında ölümcül kanser hastası çok yakın bir arkadaşını başarılı bir şekilde tedavi ettikten sonra başladı ve testlerin umduğundan çok daha başarılı gittiğini aktardı. Zehir eldesinde maliyeti düşürmek içinse bu iki irlandalı kardeş Amerika’da kendi yılan çiftliklerini kurdu

Kentucky sürüngen hayvanat bahçesinde kendilerine ait yılan kolonisi yetiştirdiklerini ve böylece zehrin maliyetini düşürdüklerini anlatan John, ilaç için çıngıraklı yılandan elde edilen crotoxin kullandıklarını; fakat çiftliklerinde ayrıca kobra da yetiştirdiklerini söylerken „ Güçlü bir anestezi özelliği gösteren crotoxini araştırıyoruz.“ diye de ekledi.

Bu tedavinin dünyaca uygulanabilmesi için öngörülen tarihle ilgili ise John, „ Herşey tedavide ikinci ve üçüncü faz denemelerinin ne kadar hızlı ilerlediğine bağlı.“ dedi.

Dr. Paul daha önceleri hedeflerinin sadece akciğer kanseri olduğunu, ancak akciğer yanında pankreas ve göğüs kanseri hastalarının da bu tedaviye yanıt verdiğini gördüklerini aktardı. Uygun bir protokol ile, iyi bir tedavi ve kanserden kurtulma şansı elde edilebileceğini düşündüklerini kaydeden Paul „Yapabileceğimiz en berbat şey insanlara boş yere ümit vermek olurdu; ancak inanıyoruz ki bu ilaç solid tümörlerle mücadelede güçlü bir etki sağlayacak. Bu tedaviyi sadece İrlanda da bile uygulayabilsek, yılda ortalama 26,000-30,000 insanı kurtarabiliriz.“ dedi.

Kaynak : thesun.ie

70 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!