Taze Gıda Etiketlerinde BPA Benzeri Toksik Kimyasallar Bulundu

Taze Gıda Etiketlerinde BPA Benzeri Toksik Kimyasallar Bulundu

Kanada McGill Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışma Bisfenol-S (BPS) gibi hormon bozucu kimyasalların, paketlenmiş gıdalara etiketlerinden geçeceğini göstermektedir.

Kanada’da yürütülen bir çalışma, paketlenmiş çeşitli taze gıdaları inceledikten sonra toksik kimyasalların fiyat etiketi ve marka gibi paketleme materyallerinden gıdalara geçtiğini bildirdi.

2010 yılında Kanada Hükümeti plastiklerde, gıda konservelerinin astarlanmasında, su şişelerinde ve kağıt makbuzlarda yaygın olarak bulunan Bisfenol-A’yı (BPA) yasakladı. Bununla beraber bu yasak BPA’nın yerini hormon bozucu bir kimyasal olan Bisfenol S’nin (BPS) almasına sebep olmuştur.

McGill Üniversitesi Gıda Bilimi ve Tarım Kimyası Doçenti Stéphane Bayen şöyle açıklıyor: “BPA insan vücudundaki hormonları engelleyebilen ve olumsuz sağlık sonuçlarına sebebiyet verebilen bir kimyasaldır. Bunlara kanser, diyabet, doğurganlığa ve bebeklerin gelişimine zarar vermek dahil edilebilir.”

Bayen ayrıca şunları da ekledi: “Termal etiketlerle satılan paketli gıda maddelerinin sayısı göz önüne alındığında, BPS ve diğer kimyasalların mevcut beslenme ile alımının yüksek olması mümkündür.”

Kanada halihazırda BPS ile ilgili düzenleme yapmazken, araştırma gösteriyor ki incelenen gıdalarda bulunan BPS miktarı, gıdayla temas eden paketleme materyallerinden salınan maddelerin izin verilen miktarını düzenleyen Avrupa Birliği sınırını ciddi bir şekilde aşmaktadır.

Çalışma, gıda sektöründe düzenleyici yönetmelikler geliştirmek için BPS ve gıda paketine geçme yeteneği hakkında daha kapsamlı bir risk değerlendirmesine ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır.

Gıda ambalajlama konusunda düzenlenen bir diğer önemli kimyasal, bu yılında başında New York’ta yasaklanan polifloroalkildir (PFAS).

Kaynak: packaging-gateway.com

523 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!