Isı geri kazanım sistemleri semineri

isi-geri-kazanim-sistemleri-semineri

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü tarafından Mimarlık Konferans salonunda“Isı Geri Kazanım Sistemleri Semineri” düzenlendi.
ÇÜ Makine Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet İlteriş Sarıgeçili, öğrencilerine konuyla ilgili bilgi vererek gelecekte çok faydalı bilgiler elde edeceklerini söyleyerek konuklarını davet etti.
Alfa Laval Endüstriyel Uygulamalar Satış Müdürü Doğa Ersoy ile Satış Mühendisi Cenk Sağlam enerjinin her geçen gün daha pahalı hale gelmesi ve kullanılan enerjinin çevreye olumsuz etkilerini azaltmak için ısı geri kazanımının önemine vurgu yaptılar.Bu tür sistemlerdeki en önemli ürünlerden biri olan ısı eşanjörlerinin (bir akışkandan diğerine ısı transfer etmek için yapılmış bir alet) yanında bu sistemlerin çalışma prensibi ve endüstrideki uygulamalarının örneklerle anlatıldığı seminerde,konuşmacılar örnek uygulama olarak, tekstil fabrikalarında kumaşların yıkanması ve boyanması için gerekli olan sıcak suyun tahliye edilen kullanılmış (kirli) su ile ısıtılması, petrol, kimya ve gıda sektörlerinde ısıtma ve soğutma gerektiren işlemlerde ısının geri kazanılması, gemilerde motor egzoz gazlarından sıcak su elde edilmesi ve yakıtlı jeneratörlerde kojenerasyon yöntemi ile ısı geri kazanım sistemlerini anlattı.
Çukurova Üniversitesi Mimarlık Konferans salonunda Alfa Laval Distribütörü Sega Mühendislik Ltd. Şti. tarafından organize edilen seminere akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Seminer toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Kaynak : milliyet.com.tr

106 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!