11 Yaşındaki Mert’in Son Umudu Kaldı!

11-yasindaki-mertin-son-umudu-kaldi

Olan 3 aralık günü İstanbul Üsküdar’daki Ali Fuat Başgil Ortaokulu’nun 6-C sınıfındaki öğrencilerin yaptığı deneyle oldu. Deney esnasında patlama oldu ve küçük Mert’in sol gözünde hasar oluştu ve sol gözünde görme kaybı oluştu. Mert’in tek umudu yarın olacağı ameliyat.

İstanbul Üsküdar’daki Ali Fuat Başgil Ortaokulu’nun 6-C sınıfındaki öğrencilerin 3 Aralık günü laboratuvardaki Fen Bilgisi dersinde yaptıkları deney patlamayla sonuçlanmıştı. Patlamada öğretmen Mehmet Aslan ile ona yardımcı olan 11 yaşındaki Mert Öztoprak yaralandı.

Birden yüzüme alevler fışkırdı

Mert’in yüzü yanarken öğretmen de hafif yaralandı. Öğretmen Mehmet Aslan tedavisinin ardından taburcu edilirken, 11 yaşındaki Mert hala iyileşemedi. Patlamayla Mert’in gözkapaklarının ve göz içinin tamamen yandığı ve sol gözünde görme kaybı oluştu. Bir hafta içinde 4 operasyon geçiren küçük Mert, “Çok kötü bir ihmal var bunda. Belki de daha kötü olabilirdi. Hoca, benim elime demir bir boru verdi. Ben onu tutuyordum. Hoca içine kimyasal maddeler dökmeye başladı birden. Ben tutuyordum, hoca kenarına birden üfledi. Benim elimin etrafında olan çinko tozu parçacıklarının boruya girmesi için. Borunun içine girdi. Sonra tekrar üzerine dökmeye devam edince. Hemen patladı, birden yüzümüze alevler fışkırdı” dedi.

Keşke tedbir alsaydı

Beylerbeyi Spor Kulübü Futbol Akademisi’nde oynayan ve büyüyünce futbolcu olmak isteyen Mert Öztoprak, “Geçen sene de böyle tehlikeli deneyler yapıyordu. Geçen sene bize de söylemişti. Arkadaşlar ben kaçkere ceketimi yaktım diye. Bir gözüm görmüyor. Belki tedbir alınsaydı iki gözüm de görecekti. Her yerim yandı. Anlım yara, gözlerimin içi yandı. Belki de kör olabilirdim. Çok kötüyüm. Keşke tedbir alsaydı elimize eldiven, gözümüze maske… ” şeklinde konuştu.

Pazartesi bir ameliyat daha var

Baba Mehmet Öztoprak ise, “Oğlumun sağ gözünü kurtardık. Yüzde 80-90 ilaçlarla daha da iyi tedavi olacak. Ama sol gözü için şu anda bir şey söyleyemiyorlar. Zamana ihtiyaç var. Pazartesi bir ameliyatı daha var. Ondan sonra belli olacak” dedi.

Olaydan son hukuksal mücadeleye gerektiği gibi devam etmek için avukat tuttuklarını söyleyen Baba Mehmet Öztoprak, “Oğlum büyük bir ihmal yüzünden gözleri bu hale geldi. Öğretmeni bunu yaparken hiç bunun başka sorumlusu yok muydu? Gözüne bir gözlük olsaydı, elinde eldiveni, önlüğü. Bunun patlayacağını bilmiyor muydu? Bu kadar yakın mesafede deneyler yapılıyor. Bunu çizim üzerinden ya da bir ekranda görülmesiyle olmuyor muydu? Hayatı ne hale geldi. Sol gözü görmüyor. Gözünü kaybetti, futbol hayatı söndü. Çok büyük bir aşkı vardı futbola karşı” diye konuştu. Mert’in annesi da Ayşe Öztoprak, şikayetçi olduklarını belirterek davanın sonucunu beklediklerini belirtti.

Kaynak : etraf.com.tr

147 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!