Japon Profesörler, Öğrencilere MDMA Yapmayı Öğrettikten Sonra Hapis Cezası Alabilir

Japon Profesörler Öğrencilere MDMA Yapmayı Öğrettikten Sonra Hapis Cezası Alabilir

Japonya’daki bir eczacılık bilimleri profesörü, öğrencilerine ve doktora sonrası araştırmacılara, laboratuvarda yasadışı uyuşturucular MDMA ve 5F-QUPIC’i öğretme alıştırması olarak yapmalarını söylediklerini kabul ettikten sonra uyuşturucu suçlamalarıyla karşı karşıya kalabilir.

Anonim kaynakları gösteren Kyodo haber ajansının bir raporuna göre, Tatsunori Iwamura, Matsuyama Üniversitesi’nde 2013 yılında MDMA – Ecstasy’nin ana bileşeni – yapmak için yaklaşık 11 öğrenciye ve 2018’de 5F-QUPIC’e bölgesel hükümetten gerekli izne sahip olmamasına rağmen ders verdi.

Raporda, polisin ihbarda bulunmaya yanıt olarak soruşturmaya başladığını söylüyor. Iwamura’nın evi ve laboratuarı arandı ve hiçbir MDMA bulunmazken, laboratuarda 5F-QUPIC izleri tespit edildi. Polis tarafından sorgulandığında, Iwamura eylemlerinin yasa dışı olduğunu kabul etti, ancak öğrencilerine ‘öğrenmelerine’ yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Japonya’da, akademisyenler, araştırma laboratuvarına ev sahipliği yapan bölgeden devlet lisansı almışlarsa, araştırma amacıyla MDMA gibi maddeler yapabilirler. Raporda, Iwamura’nın bir lisansı olduğunu, ancak süresi dolduğunu ve Matsuyama Üniversitesinin bulunduğu Ehime eyaleti dışında bırakıldığını söyledi.

Iwamura’nın davası savcılara havale edildi ve uyuşturucuları yasa dışı yapmaktan suçlanıp suçlu bulunulduğunda, 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliceği belirtildi. Ayrıca üniversite, polis soruşturması sonuçlandıktan sonra disiplin cezası alacağını belirtti.

Kaynak: chemistryworld.com

855 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!