Jet Yakıtını Karbondioksitten Yapmak

jet yakitini karbondioksitten yapmak

Birleşik Krallık ve Suudi Arabistan’daki çeşitli kurumlara bağlı bir araştırma ekibi, ana bileşen olarak karbondioksit kullanarak jet yakıtı üretmenin bir yolunu geliştirdi. Grup, Nature Communications dergisinde yayınlanan makalesinde, süreçlerini ve verimliliğini anlatıyor.

Bilim insanları atmosfere salınan karbondioksiti azaltmanın yollarını ararken, belirli iş sektörlerine yoğunlaştılar. Bu sektörlerden biri, ulaşımla ilgili karbondioksit emisyonlarının yaklaşık % 12’sini oluşturan havacılık endüstrisidir. Havacılık endüstrisindeki karbon emisyonlarının azaltılması, uçakların içine ağır pillerin takılmasının güçlüğü nedeniyle zor olmuştur. Bu yeni araştırmada araştırmacılar, karbon-nötr jet yakıtı üretmek için kullanılabilecek kimyasal bir işlem geliştirdiler.

Araştırmacılar, havadaki karbondioksiti jet yakıtına ve diğer ürünlere dönüştürmek için organik yanma yöntemi adı verilen bir işlem kullandılar. Bu işlemde 350 C’ye ısıtılmış hidrojen, sitrik asit ve karbondioksit ile birlikte bir demir katalizörü (potasyum ve manganez eklenmiş) kullandılar. İşlem, karbon atomlarını CO2 moleküllerinde oksijen atomlarından ayırmaya zorladı ve ardından hidrojen atomları ile bağlanmasını sağladı, ki üretilen bu hidrokarbonlar sıvı jet yakıtın içeriğini oluşturur. Bu işlem ayrıca su moleküllerinin ve diğer ürünlerin oluşumuyla da sonuçlandı.

20 saat süren denemeler sonucunda, basınçlı bir bölmedeki karbondioksitin % 38’ini jet yakıtına ve diğer ürünlere dönüştürüldüğü görüldü. Jet yakıtı, üretilen ürünlerin % 48’ini oluşturuyordu – diğerleri su, propilen ve etilendir. Araştırmacılar ayrıca, bu yakıtın uçakta kullanılmasının karbon-nötr olacağını, çünkü yakıtın onu yapmak için kullanılanla aynı miktarda karbondioksiti açığa çıkaracağını belirtiyorlar.

Araştırmacılar bu yöntemin, hidrojen ve suyu yakıta dönüştürmek gibi uçaklar için diğer yakıt üretimlerinden daha ucuz olduğunu iddia ediyorlar –bunun ilk sebebi de daha az elektrik kullanmasıdır. Ayrıca, kömürle çalışan elektrik santralleri gibi hali hazırda çok fazla karbondioksit yayan tesislere dönüştürme sistemlerinin kurulabileceğine de işaret ediyorlar.

Kaynak : phys.org

387 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!