Kahveniz için Kullanması Kolay, Çözünebilen Süt Kapsülleri

Kahveniz için Kullanması Kolay Çözünebilen Süt Kapsülleri

Kahvenizi sütü dökmeden alın: Martin Luther Üniversitesi araştırmacıları sıcak içecek içine konulduğunda çözünen bir süt kapsülü geliştirdi. Bu hem ambalaj malzemesi tüketimini azaltıyor hem de bu kapsüller geleneksel plastik konteynırlardan daha kullanışlı. Araştırmacılar bulguları Chemical Engineering & Technology dergisinde yayımladı.

Bu yeni kapsüller şeker küplerinin içine sıkıştırılmış süt doldurmaya benzetilebilir. “Kristal dış yüzey kapsüllerin etrafında sıcak sıvı içinde çözünen bir tür paketleme yaratıyor.” diye açıklıyor prosesi doktora çalışmasının bir kısmı olarak geliştiren ve MLU’da Profesör Joachim Ulrich altında çalışan Martha Wellner.

Kapsüllerin üretimi gayet basit. Önce istenen şeker veya tatlı olmayan ama kaplama özelliği taşıyan bir malzeme ile süt solüsyonu üretilerek kalıba dökülüyor. Çözelti soğudukça fazla şeker sıvının köşelerine doğru ilerleyerek kristal oluşturuyor. İç kısmı ise süt-şeker solüsyonu dolduruyor. Gıda bilimcisi Wellner birçok deneme yaparak hangi malzeme ve soğutma prosesinin en iyi sonucu verdiğini araştırdı.

Şu anda süt kapsülü için iki seçenek var: tatlı ve az tatlı. Araştırmacılar hala tatlı olmayan şekersiz versiyon için çalışıyor. Kapsüller çeşitli şekillerde üretilebiliyor ve oda sıcaklığında saklanıyor. Süt kapsüllendikten sonar 3 hafta kadar dayanabiliyor. “Bizim prosesimiz diğer sıvılar için de geçerli. Örneğin meyve suyu konsantresini de kapsülleyebiliyoruz.” diyor Wellner.

Joachim Ulrich kapsülleme prosesi fikrini yıllar önce düşünmüş. Ekibiyle beraber kristal formasyonunu yıllardır çalışıp endüstriye uygulama yollarını -hap üretimi gibi- araştırmış. “Biz zaten diğer doktora araştırmaları için çeşitli kapsülleme proseslerini çalıştık, ancak farklı amaçlarımız vardı.” diyor Ulrich. Ona göre bu yeni çevre dostu gelişmenin birçok potansiyel uygulaması olabilir. “Örneğin bu kapsüller küçük ve oldukça kullanışsız olan ve her yerde bulunan krema paketlerinin yerine geçebilir.”

Araştırmacılar proses için zaten patent kaydını 2015’te yapmışlardı; ancak pazar için hala bir son ürün üretilememişti. Bunun gerçekleşmesi için süt kapsüllerinin tüm yasal gereklilikleri karşılayıp karşılamadığı araştırılacak ve bu zararsız kapsüllerin endüstriyel ürün olarak kullanıp kullanılamayacağına bakılacak.

Kaynak : sciencedaily.com

1.523 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!