Kanser Ameliyatlarının Sayısı Yeni Bir Yöntemle Azaltılıyor

Kanser Ameliyatlarının Sayısı Yeni Bir Yöntemle Azaltılıyor

Yeni mikroskobik bir teknik, göğüs kanseri hastaları için yeni bir tedavi yolu oldu.

Caltech’ de çalışan Lihong Wang önderliğindeki mühendisler, Optik Görüntüleme Laboratuvarı’ nda yeni bir görüntüleme teknolojisi geliştirdiler. Bu teknoloji, cerrahlara kanserli yumruları daha kolay tespit edebilme imkanı sunmakla birlikte, tümörlü hücrelerin girişini ve yayılmasını en aza indirerek tedavilere ek uygulanan ameliyatların sayısını azaltabilecek.

1 yılda yaklaşık 300.000 göğüs kanser hücresinin yeni özellikleri keşfedildi. Hastaların %50 ila %60 ı bu ameliyatlardan çok acı çektiğini belirtmiştir.

Tümörlü olmayan zarar görmemiş dokuları koruyarak lumpektomi uygulamasını gerçekleştirmeyi başarabildiler. Bu uygulamanın aksine kullanılan birçok tedavide göğsün tamamı çıkarılıyordu. Çıkan dokular, laboratuvara gönderiliyor ve burada inceltilerek dilimler haline geliyordu. Daha sonra boyanarak kanserli hücrelerin teşhisi yapılıyordu. Eğer tümör hücresi doku örneğinin etrafında bulunuyorsa bu bir hastalık göstergesi olarak algılanıyor ve müdahaleye başlanıyordu. Doktorlar, dokuyu boydan boya keserek tümörün hepsine dokunmuyorlardı. Yani hastanın vücudunda bir miktar daha kalmış oluyordu. Bu hastanın kalan tümörlü dokularının temizlenmesi için hasta takibe alınıyordu.

Laboratuvar analiz sonuçlarını, 1 ya da 2 hafta beklenildikten sonra, hastaların %20 ila %60 ı kalan tümörlü dokuları çıkarmak için ikinci bir ameliyata daha girmek zorunda olduklarını öğrendiler. Ama Wang “ Farz edelim ki beklemeden kurtulmak istiyoruz. O halde 3D (üç boyutlu) foto akustik mikroskop ile analizi gerçekleştirebiliriz. Aynı zamanda eş zamanlı olarak, tümör hücresinin operasyon anında ne kadar miktarının çıkarılabileceğine karar verebiliriz.” Diye açıklıyor. Wang, Caltech’ in Mühendislik Birimi’ nde Medikal ve Elektrik Profesörü olarak görev alıyor. Aynı zamanda bahsedilen 3D foto akustik mikroskop, onun laboratuvarında keşfedildi.

Foto akustik mikroskop (PAM) düşük enerjili lazerler ile doku örneklerini uyarır. Bu lazer ışını, dokunun titreşmesine neden olur. Ultrasonik dalga emme ölçüm sistemi, titreşen bu dokuların enerjisi ile çalışır. Hücre titreşimi, onu çevreleyen malzemeden daha güçlü olduğu için, foto akustik mikroskop hücrenin boyutunu bile gösterir.

Gerçekten de Wang ve onun çalışma takımı tarafından oluşturulan makale, 17 Mayıs tarihinde Bilim’ de İlerleme adlı gazetede yayımlandı. Foto akustik mikroskop, diğer geleneksel olarak kullanılan boyama ve dilimleme tespit yöntemlerine gerek kalmadan, yalnızca kanserli özellik gösteren hücreleri vurgulayan görüntüler üretir.

Wang, burada St. Louris’ de Washington Üniversitesi’ nde Optik Görüntüleme Laboratuvarı kurulurken, orada çalışan araştırmacılar ile bağlantı kurdu. Ve bunun üzerin kendi laboratuvarını ve çalışmalarını Ocak 2017’ de Caltech’ in Adrew ve Peggy Tıp Mühendisliği bölümüne taşıdı.

Wang’ ın takımı göğüs kanseri hücrelerinin yapısına odaklanmasına rağmen, onun asıl işi melanomdan pankreatik kansere kadar bütün kanserli hücrelerin temizlenmesi için gerekli çalışma potansiyelini sağlamak ve taranan bu hastalıkların çalışmalarının kanıtlanmasını sağlamaktır.

PAM, yaklaşık 3 saat içinde örneği analizleyerek diğer geleneksel mikroskoplardan ayrılır. Diğer mikroskoplar aynı numune sonucunu yaklaşık 7 saat gibi bir sürede verirken PAM, bu yönüyle onlardan ayrılır. Fakat Wang diyor ki “PAM’ ın gerçekleştirdiği analiz sonucu normal bekleme süresini 10 dakika daha kısaltıyor ve de daha hızlı dönüş ve sonuç sağlıyor. Bu, klinik uygulamalar için kullanışlı bir teknolojidir.”

“Bu cihaz asla doğrudan hasta vücuduna temas etmediğinden dolayı, FDA onayı kazanmak için daha az düzenleme gerekecek.” Diyor Wang. “Birkaç yıl içinde de bu aleti potansiyel olarak cerrahlar tarafından kullanılabilir hale getireceğiz.” Diye de ekliyor.

Bilim’ de İlerleme adlı gazetede yayımlanan haberin başlığı “Fotoakustik Mikroskop İle Çok Katmanlı Histoloji Benzeri Kanser Hücresi Görüntüleme Sistemi” dir. Diğer meslektaşlar arasında Terence Wong, Ruiying Zhang, Pengfei Hai, Chi Zhang, and Miguel Pleitez de vardır. Bu araştırmacılar Optik Görüntülemede son çalışmayı gerçekleştiren bilimcilerdir. Diğer görüntüleme laboratuvar üyesi ise; Rebecca Aft and Deborah Novack’ dir. O da Washington Üniversitesi Klinik Araştırma Merkezi laborantıdır. Bu bilimsel çalışmaya finans ise, Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Kanser Merkezi tarafından sağlanmıştır.

Kaynak : caltech.edu

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …