Karbon Kimyacısı Rodney Ruoff Karbondan Yeni Malzemeler Üretmeye Çalışıyor

Karbon Kimyacısı Rodney Ruoff Karbondan Yeni Malzemeler Üretmeye Çalışıyor

Grafen, bir tür mucize malzeme olarak buyuk bir üne sahiptir. Tek bir karbon atomu katmanından oluşan grafen, çelikten çok daha güçlüdür. Elektriksel olarak iletkendir ve ultraviyole ile uzak kızılötesi arasındaki dalga boylarında ışığa karşı saydamdır. Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün (UNIST) Çok Boyutlu Karbon Malzemeleri Merkezi Temel Bilim Enstitüsü (IBS) direktörü Rodney S. Ruoff , 1990’ların başlarından beri, araştırmacılar nasıl yalıtılmaya çalışılmadan önce bile grafen ile ilgileniyordu.

2004’te atomik ince tabakaları soymak suretiyle grafitten almıştır. Ruoff, karbon malzemelerin nanoyapısı konusunda lider bir uzmandır ve geniş alanlı grafen filmleri büyütmek için öncü metodlar geliştirmiştir. ( Science 2009, DOI: 10.1126 science.1171245)). Kimin kazanabileceğini tahmin etmek için alıntı kayıtlardan alıntı kullanan Clarivate Analytics tarafından Nobel Ödülü için olası bir rakip olarak Listeleye alınmıştır.

1000’den fazla alıntı yapılan 31 makaleyi ve 5.000’den fazla alıntı yapılan 8 Makaleyi yazdı. Neil Savage, Ruoff’a grafenle olan uzun tarihi ve yeni tür karbon materyallerini geliştirme çabaları olduğu hakkında konuştu.

Kaynak: acs.org

180 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!