Karbon Kimyacısı Rodney Ruoff Karbondan Yeni Malzemeler Üretmeye Çalışıyor

Grafen, bir tür mucize malzeme olarak buyuk bir üne sahiptir. Tek bir karbon atomu katmanından oluşan grafen, çelikten çok daha güçlüdür. Elektriksel olarak iletkendir ve ultraviyole ile uzak kızılötesi arasındaki dalga boylarında ışığa karşı saydamdır. Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün (UNIST) Çok Boyutlu Karbon Malzemeleri Merkezi Temel Bilim Enstitüsü (IBS) direktörü Rodney S. Ruoff , 1990’ların başlarından beri, araştırmacılar nasıl yalıtılmaya çalışılmadan önce bile grafen ile ilgileniyordu.

2004’te atomik ince tabakaları soymak suretiyle grafitten almıştır. Ruoff, karbon malzemelerin nanoyapısı konusunda lider bir uzmandır ve geniş alanlı grafen filmleri büyütmek için öncü metodlar geliştirmiştir. ( Science 2009, DOI: 10.1126 science.1171245)). Kimin kazanabileceğini tahmin etmek için alıntı kayıtlardan alıntı kullanan Clarivate Analytics tarafından Nobel Ödülü için olası bir rakip olarak Listeleye alınmıştır.

1000’den fazla alıntı yapılan 31 makaleyi ve 5.000’den fazla alıntı yapılan 8 Makaleyi yazdı. Neil Savage, Ruoff’a grafenle olan uzun tarihi ve yeni tür karbon materyallerini geliştirme çabaları olduğu hakkında konuştu.

Kaynak: acs.org

Yorumlar

About İpek Alpan Akhtar

İlkokul eğitimini Ankara'da, ortaokul ve lise eğitimini Bursa'da tamamladı. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği'ne girdi. Lisansını tamamladıktan sonra yerli ve yabancı sermayeli tekstil üretim firmalarında görev aldı. Yurt dışında bilfiil 5 sene ve üstü kendisine ait firmasında ithalat ve ihracat konuları da dahil olmak üzere yöneticilik yaptı. Halen tekstil, otomotiv ve çelik sektörüne dayanıklı özel kauçuk üretim ve teknolojisinde aktif rol oynamaktadır.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend