Daha Akıllı Giyilebilir Ürünler Çağında Kullanılabilecek Yıkanabilir Elektronik Tekstil Ürünleri

Daha Akıllı Giyilebilir Ürünler Çağında Kullanılabilecek Yıkanabilir Elektronik Tekstil Ürünleri

Fotoğraf : Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KIST)

Giyilebilir elektronik cihaz pazarı sağlam bir şekilde kurulurken, elektronik cihazlar gibi çalışabilen elektronik tekstiller üzerine aktif araştırmalar yapılmaktadır. Kumaş tabanlı ürünler esnektir ve giyilebilir elektronik cihazlar için ideal platform olmalarını sağlayarak tüm gün rahatça giyilebilir.

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Jung-ah Lim’un araştırma ekibi, bir tekstilin özelliklerini veren, elyaf yapısına sahip bir transistör geliştirdiğini açıkladı . Giysiye yerleştirilebilir ve yıkandıktan sonra bile yeterli düzeyde işlevsellik sağlar.

Mevcut teknoloji, giysinin yüzeyine bir sensör gibi bir katı elektronik cihazın fiziksel olarak tutturulmasını veya çeşitli cihazların bağlanması için kullanıcının rahatlığına hiç dikkat edilmeden az veya hiç dikkat çekmeden iletken tekstillerin kullanılmasını içerir. Mevcut diş tipi transistörler , düz bir transistörün tek bir iletken diş üzerine bırakılmasıyla yapılır. Bu şekilde yapılan elektrotlar yüksek voltaj gerektirir , ancak üretilen düşük akım genellikle LED’ler gibi ekran cihazlarını etkinleştirmek için yetersizdir. Şimdiye kadar, diğer cihazlarla temas yoluyla elektronik devreler oluşturmak ya da yıkamayı sağlamak için transistöre koruyucu bir tabaka uygulamak da zordu.

Daha Akıllı Giyilebilir Ürünler Çağında Kullanılabilecek Yıkanabilir Elektronik Tekstil Ürünleri

Foroğraf :  KIST’in araştırma ekibi tarafından geliştirilen ve kumaşların üzerindeki LED’leri açan yeni bir elektronik tekstil

KIST araştırma ekibi tarafından geliştirilen transistör, bükülmüş elektrotları birleştirerek yapılır. Bu yapı kullanılarak ekip, düşük voltajlarda bile (-1.3V altında) mevcut transistörleri kullanarak mümkün olandan 1000 kat daha yüksek akımlar elde etmek için yarı iletkenin dişlerinin uzunluğunu ve kalınlığını ayarlayabildi.

Testler sayesinde Lim ekibi, transistörü bükdükten veya silindir şeklindeki bir cismin etrafına sardıktan sonra (yaklaşık yedi milimetre kalınlıkta), yüzde 80’in üzerinde bir performans seviyesini koruduğunu doğruladı. Ekip ayrıca, transistörün deterjan içeren suda yıkanmasından sonra bile performans seviyesinin yeterli olduğunu açıkladı. Ekip ayrıca transistörün giysilerin dişleri arasına yerleştirilmiş olan bir LED cihazını aktive edebildi ve elektrokardiyogram sinyallerini sinyal büyütme yoluyla ölçebildi.

Lim, “Bu çalışmanın sonuçları, düşük akım, yüksek aktivasyon voltajı ve düşük yıkama esnekliği dahil, mevcut elektronik tekstillerin sınırlamalarını aşabilecek yeni bir cihaz yapısına işaret ediyor . Çalışmamızın gelişimine katkıda bulunacağını umuyoruz.”dedi.

Daha Akıllı Giyilebilir Ürünler Çağında Kullanılabilecek Yıkanabilir Elektronik Tekstil Ürünleri

Fotoğraf :  Elektronik tekstiller LED ile aktifleştirilebilir.

Kaynak : phys.org

646 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!