Karbondioksit Oluşturmadan Alüminyum Üretmek

Karbondioksit Oluşturmadan Alüminyum Üretmek

Fotoğraf : Elysis adında bir ortak girişim yeni alüminyum teknolojisini ticarileştirecek.

Apple, yan ürün olarak oksijen vaat eden yeni süreci destekliyor.

Üç endüstriyel dev, karbon dioksit yerine yan ürün olarak oksijen üreten bir alüminyum üretme sürecini ticari hale getirmek için bir araya geliyor.

Söz konusu firmalar olan alüminyum üreticileri Alcoa ve Rio Tinto, bilgisayar dünyasının simgesi olan Apple, ve Quebec ve Kanada hükümetleri bu üretim yaklaşımını geliştirmek ve alüminyum endüstrisine lisanslamak için ortaklaşa 145 milyon $ yatırım yapacak.

Alüminyum, Amerikalı kimyager Charles Martin Hall ve Fransız Paul Héroult’un neredeyse aynı anda, ergimiş kriyolit (hekzafloroalüminat) banyosunda alüminyum oksidi indirgemek için bir elektrolitik teknik geliştirdiği yıl olan 1886’dan beri aynı şekilde yapılagelmiştir. Bu süreç, CO2 oluşturmak için üretilen oksijen ile reaksiyona giren karbon açısından zengin bir anot kullanır.

MIT’de materyal kimyası profesörü olan Donald R. Sadoway’a göre, araştırmacılar neredeyse Hall-Héroult sürecinin başlamasından bu yana eylemsiz anotlar aradı. Ancak bugüne kadar hiçbir şey fiziksel dayanıklılık, elektriksel iletkenlik ve flor ve oksijen tarafından saldırıya karşı direnç gibi zor anot gereksinimlerini karşılamadı.

Alcoa, 2009’dan beri Pittsburgh’daki bir teknik merkezde, gizli bir kompozisyona sahip eylemsiz anodunu test ediyor. Sadoway, Alcoa’nın nikel ferrit sermet anotları ile ilgili olarak sık sık yayımlar çıkardığını, fakat muhtemelen daha önce ifşa edilmiş olan metallerin ve alaşımların ötesine geçmiş olabileceğini kaydetti.

Apple, teknolojiyi ticarileştirilmek için ortaya çıkan ortaklığın, mühendislerinden üçünün, telefonlarında ve bilgisayarlarında yaygın olarak kullanılan alüminyumu üretmek için daha iyi bir yol aramasından sonra olduğunu söylüyor. Apple, “Alcoa sürecinin potansiyel çevresel etkisini görünce, mühendisler Rio Tinto’yu masaya yatırdılar” diyor.

Ortaklar, dünyanın üçüncü büyüğü olan Kanada’nın alüminyum endüstrisinin, yeni teknolojiye dönüştürülmesi, yaklaşık 1.8 milyon hafif ticari araçlarınınkine eşdeğer olan sera gazı emisyonlarını ortadan kaldırabileceğini söylüyor. Alüminyum üretiminin en büyük emisyon kaynağı elektroliz için gereken elektriktir.

İnert bir anot üzerinde oksijen üretmek, bir tüketilebilir karbon anodunda CO2 üretmekten daha fazla enerji gerektirir. Ancak Sadoway, uzun süreli bir anodun diğer faydalarının enerji kazancını dengelemesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, süreç yan ürünler olarak CF4 ve C2F6‘yı, ki her ikisi de güçlü sera gazlarıdır, üretmeyecek.

Kaynak : acs.org

562 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!