TSKB, Türkiye’de Karbon Salımını 12 Milyon Ton Azalttı

TSKB Türkiyede Karbon Salımını 12 Milyon Ton Azalttı

Yenilenebilir enerji projeleri için toplam 4.9 milyar dolar kredi temin eden TSKB, yıllık 12 milyon ton karbon salımını engelledi.

Kredi portföyünün yüzde 68’ini sürdürülebilirlik yatırımlarının oluşturduğu Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), bu güne kadar yenilenebilir enerji projeleri için toplamda 4.9 milyar dolar kredi vererek yıllık 12 milyon ton karbon salımının önüne geçti.

Enerji Verimliliğine 900 Milyon Dolar Finansman

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TSKB Genel Müdürü Suat İnce şöyle konuştu, “Türkiye’nin kurulu yenilenebilir enerji gücünün yüzde 15’ini oluşturan 5.617 MW güce sahip, 299 yenilebilir enerji projesine kaynak yarattık. Enerji ve kaynak verimliliği alanında ise 131 projeye 900 milyon dolarlık finansman sağladık.”

Finans Sektörü Sürdürülebilir Dönüşümü Destekliyor

Finans sektörünün sürdürülebilirlik alanında yarattığı etkinin sadece kendi çevresel etkilerini kontrol altında tutmanın çok daha ötesine geçtiğini belirten İnce, sektörün, sağladığı fonlarla pek çok farklı endüstrinin sürdürülebilir dönüşümüne kaynak sağladığını söyledi. İnce, “Bu alanda yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği, çevre yatırımları, sürdürülebilir turizm gibi alanlardaki projeleri destekliyoruz. İşin sosyal tarafında, kadın istihdamı ile iş sağlığı ve güvenliği temalarımız var. Ar-Ge ve inovasyon da sürdürülebilirlik perspektifiyle odaklandığımız önemli alanlar.  Tüm bu yatırımlar, verimli ve katma değerli üretime büyük fayda sağlıyor” dedi.

Kaynak : enerjigunlugu.net

495 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!