Karbondioksit Tüketen, Çevre Dostu Nano Organikler Üretildi

Karbondioksit Tüketen Çevre Dostu Nano Organikler Üretildi

Araştırmacılar, plastik ve yakıt üretiminde kullanılabilecek yeni nano biyo-hibrit organizmalar üretmeyi başardı. Bu canlılar, karbondioksit ve nitrojeni kullanarak plastik ve yakıt üretiyorlar.

Yakıt ve plastik üretimi için büyük oranda petrole bağımlı olan insanlık, yaşanabilir bir çevrenin varlığını devam ettirebilmesi için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmalardan bir tanesi de Colorado Boulder Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi.

Kuantum noktalarının ışıkla aktifleştirilmesi üzerine çeşitli enzimler sentezleyebilen mikrobik hücreleri kullanan bilim insanları, havada bulunan zararlı karbondioksiti toplayarak kullanılabilir, biyo çözülebilir ürünlere dönüştürüyor. Bu ürünler arasında plastik, benzin ve biyodizel gibi ürünler yer alıyor.

Araştırmanın baş yazarı olan Üniversite’nin Kimyasal ve Biyolojik Mühendislik Bölüm Başkanı Prashant Nagpal, bu inovasyonun biyokimyasal süreçlerin gücünü gösterdiğini söylüyor.

2013 yılında başlayan projede, Nagpal ve ekibi nano ölçekte kuantum noktalara odaklandı. Bu noktalar hücrelere pasif olarak enjekte edilebiliyor ve istenen enzimlerin sentezlenmesini sağlıyor. Nagpal ve ekibi, bu özelliği kullanarak havadaki karbondioksiti ve nitrojeni toplayan mikroplar üzerinde çalıştı.

Sistemin özünde, mikroplarla dolu olan suya temas eden havadaki karbondioksit ve nitrojeni işleyen mikroplar, geriye biyolojik olarak zararsız eserler bırakıyor. Son ürünler ise suyun üzerine çıkıyor.

Nagpal, ideal şartlar altında bu ürünlerin yaygınlaşacağını ve karbondioksit yakalayan yapılar sayesinde küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadele edilebileceğini söylüyor.

Kaynak : webtekno.com

493 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!