Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Karbondioksit’i Hapseden Yeni Bir Toz Keşfedildi

Karbondioksit’i Hapseden Yeni Bir Toz Keşfedildi

karbondioksiti hapseden yeni bir toz kesfedildi - Karbondioksit'i Hapseden Yeni Bir Toz Keşfedildi

Kanada Waterloo Üniversitesi’nden bilim insanları, fabrikalar ve enerji santrallerinin çıkardığı “karbondioksiti hapsedebilen bir toz” geliştirdiler.

Waterloo Üniversitesi’nden kimya mühendisliği profesörü Zhongwei Chen’in yeni bir işlemle ürettiği geliştirilmiş karbon tozu, fosil yakıt kullanan tesislerin yaydığı karbon dioksiti halihazırda kullanılan yöntemlere göre iki kat daha verimli bir şekilde filtreleyerek ayrıştırıyor.

Keşfin öneminin gelecekte giderek artacağını söyleyen Chen, “Fosil yakıt kullanımı ile mücadeleyle ilgili yeni yöntemler bulmak zorundayız” dedi.

Geliştirilmiş karbon tozu üretiminde, gözeneklerin boyutları ve yoğunluklarının değiştirildiği yeni yöntemle, su filtreleme ve enerji depolaması yapmanın da mümkün olduğu açıklandı.

Karbondioksit molekülleri, geliştirilmiş karbon tozu ile temas ettiğinde yüzeye yapışıyor. Verimli, ucuz ve çevre dostu olması sebebiyle karbon, küresel ısınmanın en büyük etkenlerinden olan karbondioksit emisyonu ile mücadelede büyük bir katkı sağlıyor.

Bilim insanları, birkaç Çin üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdikleri çalışmada, karbondan üretilen maddelerin gözeneklerinin boyutları ve yoğunluklarını değiştirerek yüzetutunum oranını yükseltiyor.

Geliştirilen teknikle, santrallerin atıklarında siyah karbon tozu elde etmek için ısı ve tuz kullanıyor. Tozu oluşturan karbon küreler çok sayıda gözeneğe sahip ve büyük çoğunluğu çap olarak bir metrenin milyonda birinden daha düşük.

Kullanılan maddenin gözenekliliğinin çok yüksek olduğunu belirten Chen, “Gözeneklerin çok küçük olması, bu maddelerin karbon dioksit moleküllerini çok yüksek verimlilikle hapsediyor.

Geliştirilmiş karbon tozu, fosil yakıtlı enerji santralleri gibi büyük kaynaklarda karbondioksite doyurulduğunda, toz depolama yerlerine nakledileeek ve karbondioksitin atmosfere salınmasını önlemek için doğal yeraltı oluşumlarına gömüleceği açıklandı.

Kaynak : haberler.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bogazici universitesinden elektrikli araclarin sarj suresini kisaltacak calisma 310x165 - Boğaziçi Üniversitesi'nden Elektrikli Araçların Şarj Süresini Kısaltacak Çalışma

Boğaziçi Üniversitesi’nden Elektrikli Araçların Şarj Süresini Kısaltacak Çalışma

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gülin Vardar, elektrikli araçların önündeki en büyük …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com