Karışmayan Sıvıları Karıştırmak

Karışmayan Sıvıları Karıştırmak

Birbirine karışmayan bazı sıvıları karıştırabildiğinizi ve daha sonra bunları ayırabildiğinizi düşünün. Bilimin en büyük zorluklarından birini aşmak için, yumurta proteinini “haşlamayan” bir cihaz şimdi uyumsuz sıvıların gizemini çözüyor – gelecekteki birçok ürünü, endüstriyel prosesi ve hatta yediğimiz yiyecekleri bile iyileştirecek bir gelişme.

Bilimin en büyük zorluklarından birinde, yumurta proteinini ‘haşlamayan’ Flinders Üniversitesi cihazı, şimdi uyumsuz sıvıların gizemini çözüyor; gelecekteki birçok ürünü, endüstriyel prosesi ve hatta yediğimiz yiyecekleri bile iyileştirecek bir gelişme.

Flinders vorteks akışkan cihazında (VFD) gerçekleştirilen, son derece gelişmiş hızlı akışkan akış tekniklerini kullanan Avustralyalı araştırma ekibi, ‘karıştırılamaz maddelerin’ gizemini çözmede temiz kimya uygulamalarını kullanmanın bir yolunu bulmak için 10 yıllık araştırmayı bitirdi.

Flinders Üniversitesi Profesörü ve Chemical Science dergisinde yayımlanan yeni bir makalenin baş yazarı Colin Raston, makalede bunun gıda işleme ve nutrasötiklerden kozmetik ve ilaç dağılımına (daha saf ve etkili balık yağı kapsülleri düşünün) kadar çeşitli küresel endüstrilerde uygulamaları olacağını söylüyor.

2020’de Yılın Bilim İnsanı olan Profesör Raston, “Karışmayan sıvıları karıştırmak proses mühendisliğinde temel olarak önemlidir ve genellikle çok fazla enerji girişi ve atık ürünleri içerir” şeklinde açıkladı.

Temiz Teknoloji Profesörü, “Şimdi, yaygın bir çözücü ve su kullanan bu işlemin, karışmayan sıvılardaki tepkimeleri kontrol etmek için başka maddelerin kullanımını nasıl önleyebileceğini ve böylece onu daha temiz ve daha yeşil hale getirebileceğini gösteriyoruz” şeklinde açıkladı.

Aynı zamanda Flinders, Nano Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden yardımcı yazar Matt Jellicoe, “İnce film mikroakışkanları yüksek kesme akış kimyası ve yüksek ısı ve kütle transferi ile kullanarak, hızla gelişen VFD teknolojisi, geleneksel kesikli prosesin karıştırma sınırlamalarının üstesinden geliyor” şeklinde açıkladı.

Flinders, Nano Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden ortak yazar Aghil Igder, “Sıvıların nasıl karıştığını ve akış davranışlarının çok küçük nanometre boyutlarında ne olduğunu belirlemek için 100.000’den fazla deney gerçekleştirdik” şeklinde ekliyor.

Ayrıca Flinders Üniversitesi ekibi, organik maddelerini ve temiz teknolojilerini çeşitli endüstrilere uyacak ölçekte kullanılabilir hale getirmeye başlamak için, VFD cihazını deneysel biyobozunur polimerler üzerinde ilerletti.

VFD cihazı, peptitler, daha iyi balık yağı ve gıda ürünleri gibi kaliteli ilaç elementleri ve artık geliştirilen cihazın büyütülmüş bir versiyonunda tekrarlanabilen, birçok değer katan, yeşil kimyasal prosesler üretmek için birçok deneyde kullanılmıştır.

Matt Jellicoe, Aghil Igder, Clarence Chuah, Darryl B Jones, Xuan Luo, Keith A Stubbs, Emily M Crawley, Scott J Pye, Nikita Joseph, Kasturi Vimalananthan, Zoe Gardner, David P Harvey, Xianjue Chen, Filomena Salvemini, Shan He, Wei Zhang, Justin M Chalker, Jamie S Quinton, Youhong Tang ve Colin L Raston, tarafından yazılan ‘Vorteks akışkan kaynaklı, karışmayan fazlar arasında kütle transferi’ (2022) makalesi Chemical Science’da (Royal Society of Chemistry) yayımlandı.

Projedeki ekip arasında Çin’deki Guangzhou Üniversitesi, WA Üniversitesi, Newcastle Üniversitesi, ANSTO ve Flinders Mikroskopi ve Mikroanaliz ve Flinders Üniversitesi’ndeki Flinders Deniz Biyoürünleri Geliştirme Merkezi’nden araştırmacılar yer alıyor.

Kaynak: sciencedaily.com

355 Kez Okundu

Gökçem Gülbey

1997 yılında Bursa’da doğdum. Ege Üniversitesi Kimya Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. İnovatif Kimya Dergisine, okuduğum ve bana heyecan veren güncel kimya haberlerine yabancı dil engeline takılmadan herkesin ulaşabilmesi için katıldım. Kimyanın yaşamımızın temelini oluşturduğu için kendine hayran bırakan bir alan olduğunu düşünüyorum. İlgi alanlarım: Yeşil Kimya, Organik Kimya ve Elektrokimya.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!