Karşınızda Yeni Lewis Süper Asidi!

Karşınızda Yeni Lewis Süper Asidi!

Almanya ve Rusya’daki bilim adamları yeni bir Lewis super asidi izole ettiler.Bir önceki versiyonlar termal stabiliteye sahip değildi ve zayıf koordineli anyonlar sıklıkla ciddi biçimde düzensiz kristal yapılardan muzdaripti. Bu yeni Lewis super asidi, Al (OCArF3) 3, 180 ° C’ye kadar sıcaklıklarda stabildir ve zayıf koordineli anyonlar olarak hareket edebilen bir dizi metal yapı oluşturabilir.

Lewis asitleri, herhangi bir kimyacı için hayati derecene öneme sahiptir ve genel olarak, Lewis asidinin sahip olduğu güçten daha fazla güce sahiptir. Lewis super asidi, gaz fazında monomerik SbF3‘den daha güçlü olan moleküler Lewis asitleridir, fakat bunların izolasyonu ve termal stabilitesi, uygulamalarını engellemiştir. Bu yeni, çok yönlü tuz dizilerinin farklı alternatifleri ile erişilebilirliği, onları kataliz, iyonizasyon, yeniden düzenleme ve heteroliz reaksiyonları için yararlı reaktifler haline getirebilir ve Lewis süperaktlarını çok daha geniş bir kimyacı yelpazesine açabilir.

Kaynak: chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Şeffaf Güneş Pili ile Geleceğin Camları Nasıl Enerji Üretecek ?

Paris iklim anlaşmasından 5 yıl sonra,tüm gözler dünyanın karbonsuz bir geleceğe giden yolda ilerlemesine odaklandı.Bu …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: