Katalizör içeren cam malzemeler, metal katalizör geri dönüşümünü kolaylaştırıyor

Gömülü nano-parçacıklar içeren cam malzemeler, kimyagerlerin değerli katalizörleri kolayca tekrar kullanmalarını sağlıyor.

Gömülü paladyum nano-parçacıklarına sahip laboratuvar cam malzemeleri, değerli metal katalizörlerinin geri dönüştürülmesini ve tekrar kullanılmasını daha önce hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor.

Platin veya altın gibi metaller, bol miktarda kimyasal reaksiyonu katalizleyebilirler, ancak pahalı olmaları nedeniyle kimyagerler onları geri dönüştürmek ve tekrar kullanmak durumundadır. Genellikle, bu katı katalizörlerin filtrasyon ile ayrılması ve reaksiyon sonrası arıtılması gerekmektedir; bu da miktar kayıplarına yol açmaktadır. Ayrıca, reaksiyon ürünlerinden herhangi biri de katı olduğu zaman, geri kazanımın özellikle zorlaşması söz konusu olmaktadır.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nden Xiang Fei ve meslektaşları, laboratuvar cam malzemelerini paladyum nano-parçacıkları ile kapladı. Bu ise kimyagerlerin, reaksiyon kabını basitçe boşaltabilmesi, durulayabilmesi ve daha sonra bunları bir sonraki reaksiyonu katalizlemek için kullanabilmesi anlamına geliyor.

Metal nano-parçacıklar cama yapışmadığından, Fei’nin ekibi; camı, silikon nano-tellerden yapılmış mikro ölçekli bir halı ile kapladılar ve midyelerin yüzeylere tutunmak için kullandıklarına benzer, yapışkan bir protein ile son giydirmesini yaptılar.

Ticari bir katalizörün verimliliği, yalnızca bir kez geri dönüştürüldükten sonra önemli ölçüde düşerken; kaplamalı cam malzeme, 20 kez kullanıldıktan sonra bile tepkimeleri etkili bir şekilde katalize etti.

Fei’nin ekibi, birkaç gram ürün üretmek için kullanıldığında, katalizör içeren cam malzemenin verimliliğinde bir azalma gözlemlemedi, ancak yöntemin endüstriyel boyutlu reaktörlerde işe yarayıp yaramayacağı henüz belirsizliğini koruyor.

Kaynak : chemistryworld.com

890 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!