Kendini Temizleyen Boya

Kendini Temizleyen Boya

Nissan Europe, bir yeniliğe imza atarak gerek su lekeleri gerekse yağ lekelerine karşı, kendi kendini temizleyen araba boyasını geliştirdi. Ayrıca kış aylarında kar ve buz gibi olayların arabayı etkilemediğinin de altını çiziyor.

Yaklaşık bundan üç yıl önce Nisaan tarafından denenmeye başlanan Ultra-Ever Dry adında oleofobik boya ve süper-hidrofobik boya denemeleri sonuca ulaşmış gibi görünüyor. Nissan ve nano teknolojileriyle ünlü olan Nano Labs firmasıyla ortak bir çalışma yürütülürken Nissan sahiplerinin asla araba yıkmayacak gibi. Şimdilik  Nissan Note hem de EV Nissan Leaf tarafından kullanılan boyanın henüz seri üretime geçmediğini bildirelim.

Bu kendi kendini temizleyerek lekelerin araç üzerinde durmasını engelleyen suya ve yağa karşı dayanacak şekilde formül kullanıldı böylelikle bu kaplama içerisinde bulunan hava tabakası otomobilin yüzeyine herhangi bir lekenin gelmesini engellemiş oluyor.

Nissan, bu boyanın sadece lekeleri bertaraf etmekle kalmayıp kar ve buz gibi olaylarınında önlediğini iddia etmekte. Ne kadar doğru bilinmez ama test aşaması başarılı geçerse bu boya seri üretime geçecek ve ileri Nissan modellerinde gözlemlememiz daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.

Bu boyanın farklı araçlarda kullanılacağı da tahmin edilmekte ve ayrı bir şekilde satılması planlanıyor. Ayrıca binalar içinde kullanılması planlanan boyanın ne zaman çıkacağına dair net bir bilgi yok. Böyle bir boya çıktığında ilk olarak Nissan kullanacaktır ilerleyen dönemlerde neler olduğunu birlikte göreceğiz.

Kaynak : teknolojihaberim.net

1.555 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!