Keten ve Kenevir Yeni Dönem Biyokompozitlerde Yer Alacak

Keten ve Kenevir Yeni Dönem Biyokompozitlerde Yer Alacak

Porte de Versailles’de gerçekleşen son JEC Composites fuarında CELC Masters of Linen, yenilenebilir kompozitlerin gelecekteki dünyasında keten ve kenevir elyaflarının kullanımını açıkladı. CELC’ye göre, Avrupa’da yetiştirilen bu iki elyafın çevresel olarak sürdürülebilir özellikleri, ürünlerine sürdürülebilir çözümler dahil etmek isteyen üreticiler için giderek daha çekici hale geliyor.

Organizasyonda, keten ve kenevirin doğal mekanik özelliklerinin şu anda otomotiv, mobilya, tekne yapımı ve eğlence endüstrilerinde kullanılan yeni kompozit malzemelere yüksek performans ve rekabetçi maliyet getirdiği söylendi.

“Yenilenebilir elyaflar olarak, Avrupa’da yetiştirilen keten ve kenevir, ekimleri sırasında sulama ve çok az veya hiç suni gübreleme ve böcek ilacı gerektirmediğinden çevrenin korunmasına yardımcı oluyor. Ayrıca da yoğun bir ürün rotasyonu düzeni içinde kullanımları, toprağın verimliliği ve kaliteyi geri kazanmasına, biyolojik çeşitliliği teşvik ederek “çevresel bir duraklama” yaşamasına olanak tanır.” CELC Masters of Linen sözcüsü şunları söyledi:

“Keten ve kenevir elyafların mekanik özellikleri, cam elyaflar ile karşılaştırıldığında hafiflik, düşük yoğunluk ve esneklik sunar. Geleneksel sentetiklerin yerini alan PVC, PE ve PP polimerlerini güçlendirmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Her iki elyaf da ekstrüzyon veya enjeksiyon kalıplama ile karmaşık formlara dönüştürülebilir.”

CELC’nin amacı, keten ve keneviri, tamamen geri dönüştürülebilir veya kompostlanabilir olacak yeni biyokompozit döneminin temel bileşeni olarak görmektir.

Kaynak: innovationintextiles.com

885 Kez Okundu

Cemre Şahin

1997 İstanbul doğumluyum. Lisans derecemi İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde tamamladım. Araştırma yapmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi seven biriyim. Araştırmalarımı başka insanlarla da paylaşabilmek için İnovatif Kimya Dergisi’nin bir parçası oldum. Malzeme bilimi alanındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!