Ketojenik Diyet Beyin Sarsıntısı Sonrası Saldırganlığı Azaltıyor

Ketojenik Diyet Beyin Sarsıntısı Sonrası Saldırganlığı Azaltıyor

Şekil 1: Ekip, BANG’’e maruz kalan erkek meyve sineklerinin; bir kadın meyve sineğinin vücuduna maruz kaldıklarında, nörotravması olmayan erkeklerden daha agresif olduklarını keşfetti. Resim kamu malıdır.

Frontiers in Neuroscience’daki  UConn araştırmacılarının 30 Ekimdeki verdikleri rapora göre; erkek meyve sineklerine uygulanan yüksek yağlı diyet ile beyin sarsıntısı sonrası saldırganlık azalıyor. Bulgular,  kafa çarpmalarından sonra  beyin hasarlarını  önlemek için potansiyel tedavileri işaret ediyor.

Ulusal Futbol Ligi oyuncuları ; futbol oyuncularının tekrarlanan  kafa çarpmalarından dolayı kalıcı bir şekilde beyne hasar vermesi nedeniyle ligi dava etmek için talepte bulunmasıyla sonuçlar büyük haber oldu. Hem amatör hem de profesyonel diğer sporlardaki sporcuların da risk altında olduğu hemen anlaşıldı. Ve şimdi sarsıntıların tehlikeleri hakkında bildiğimiz her şeye rağmen , dinlenmek ve etkilerin geçici olduğunu ummaktan başka daha iyi bir tedavi yok.

Nörobiyolog Geoff Tanner’in laboratuarında yüksek lisans öğrencisi olan Derek Lee  “ Tedavi için sonuçlar mevcut değil.” diyor. Lee futbolu takip ediyor ve sarsıntı davaları lisans olarak Tanner’in laboratuvarında araştırmaya başlama fırsatını yakaladığında aklındaydı.

Çalışmanın sonuçlarının zor taraflarından biri ,sarsıntıların beyne nasıl zarar verdiği, neden bazı hasarların kalıcı ve bazılarının kalıcı olmadığının tamamen açık olmamasıdır. Lee ve Tanner mevcut araştırmalara baktıklarında, sarsıntıların eksito-toksisite yoluyla beyin hücrelerini öldürebileceğine dair kanıt buldular. Eksito-toksisite, hücrelerin bir miktar yaralanma veya olay nedeniyle aşırı heyecanlandıkları ve tüm glukozlarını  çok hızlı kullandıkları anlamına gelir(şekeri enerji için kullanır) ve bu durumlarda  bazen hücreler ölür.

Fakat glukoz beyin hücrelerinin tek enerji kaynağı değil ; bazı hücreler yağlar tarafından vücutta üretilen ketonları da kullanabilir. Epilepsi araştırmasından elde edilen kanıtlar, glukozun yanı sıra keton cisimlerini metabolize eden beyin hücrelerinin daha sakin kaldığını, nöbet ve eksito-toksisiteyi önlediğini göstermiştir.  Tanner ve Lee, bunun belki de sarsıntılardan dolayı olan hücre ölümünü önlemeye yardımcı olabileceğini düşündüler.

Lee ve  başka bir öğrenci olan Shane Baldwin , meyve sineklerinde  fikri test etmek için bir deney tasarladı. Seymour ve  diğer birçok Tanner laboratuvar öğrencisinden Krishna Vali ile birlikte, tekrarlanan travmatik beyin yaralanmalarını simüle etmek için erkek meyve sineklerini yüksek etkili bir travma cihazına koydular. Birçok meyve sineği şişedeki duvara çarptı ve sersemlediler. Önceki çalışmalar bu durumun meyve sineklerindeki nöronların hasarına neden olduğunu gösterdi.  Tanner Laboratuvarı bunun için bir stenografi yaptı: BANGS (Büyük Olumsuz Nörotravmatik Üreten Aksiyonlar). BANGS, meyve sineklerine insan sarsıntılarına benzer travmatik beyin hasarları verir.

Deneyde grup, bir erkek meyve sineği grubunu aldı . ( Bu meyve sineklerindeki genç; yetişkinliğe eşdeğerdir.)  Sineklerin çeyreğinden bir grup – BANG alan gruplar ve almayan gruplar – normal meyve sineklerinin diyeti olan yüksek karbohidratla beslenildi. Diğer yarısı bir keton cismi olan beta-hidroksibutirat ile takviye edilmiş bir diyetle beslendi. Uygulanan ketojenik diyet insanlara uygulanan ketojenik diyetin meyve sineği versiyonuydu. Epilepsiyi sakinleştirmek ve  aynı zamanda insanlarda kilo vermek için kullanılan beslenme diyetidir.

Ekip, BANG’e maruz kalmış  erkek meyve sineklerinin, bir kadın meyve sineğinin vücuduyla etkileştiklerinde , nörotravması olmayan erkeklerden daha agresif olduklarını keşfetti. BANG’e maruz kalan erkek sineklerin kanatlarını alevlendirmesi, arka bacaklarını yeniden dikmesi veya boks yapması gibi durumlar BANG’e maruz kalmayan erkek sineğe göre daha olasıdır.

Bununla birlikte, keton takviyeli diyet ile beslenip BANG’e maruz kalan erkek sinekler ; BANG’ e maruz kalmayan erkek sinekler gibi daha az agresif davrandılar.

Araştırmacılar deneyi değiştirdi, böylece sinekler yüksek keton diyetini sadece 5. günde (BANG’e maruz kaldıklarında) yemeye başladılar, diyet yine de  saldırganlığı azalttı. Bu durum da bir tedavi olarak kullanılabileceğini  ve hasarlı beyin hücrelerini koruyup iyileşmelerini sağlayabileceğini düşündürdü.

Lee’nin yüksek lisans derecesi için yaptığı araştırma nörotravmalı meyve sineklerine odaklanmaya devam ediyor, ancak şimdi sineklerin beynindeki protein ekspresyonundaki farklılıklara bakıyor. Tanner, dişi meyve sineklerinde ve erkeklerde yüksek keton diyetinin potansiyel koruyucu etkisine bakmak için çalışmayı genişletmeyi umuyor. Sineklerde beyin hasarı ile ilgili saldırganlığı azaltmak için yüksek keton diyetinin nasıl çalıştığı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, insanlarda sarsıntılar için potansiyel bir tedaviye doğru umut verici bir göstergedir.

Kaynak : neuroscience.com

505 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!