kimya-ar-ge-proje-pazarinda-inovatif-fikirler-odullendirilecek

Kimya Ar-Ge Proje Pazarı, bu yıl 5 farklı kategoride ürüne dönüştürülebilir projelere toplam 150 bin TL ödül verilecek.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, plastik, kozmetik, boya, ilaç ve eczacılık ürünleri, medikal gibi katma değeri yüksek ürün grupları ile 18 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştiren kimya sektörü, Ar-Ge ve inovasyon yatırımları ile ihracatını katlayacak.

Sektördeki yeni fikirler ve projeleri destekleyen Kimya Ar-Ge Proje Pazarı, beşinci yılında da girişimcileri ve sanayicilerle buluşturma misyonunu üstleniyor. Bu yıl 5 farklı kategoride ürüne dönüştürülebilir projelere toplam 150 bin TL ödül verilecek. Başvuran proje sayısının her geçen yıl arttığı Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’na, bu yılki başvurular başladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinasyonunda, İKMİB ve Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) iş birliği ile düzenlenen, “Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektörü’nde 5. Ar-Ge Proje Pazarı” kimya ihracatında katma değerin artırılması, inovasyon kültürünün yaygınlaştırılması ve üniversite-sanayi iş birliğinin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Kimya ve malzeme sektörünün yüksek katma değerli üretim yapabilmesi, ihracatın sürdürülebilir kılınması ve dünya pazarlarında rekabet avantajı sağlayacak ortamın oluşması sektörün öncelikleri arasında yer alıyor.

5. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’na ilaç ve eczacılık ürünleri, boyalar ve yapıştırıcılar, plastik ve kauçuk, kozmetik, sabun ve temizlik ürünleri ve temel kimyasallar olmak üzere 5 farklı kategoride başvurular alınacak. Her bir kategoride; birinciye 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL ve üçüncüye 5 bin TL olmak üzere toplam 150 bin TL ödül verilecek.

Kimya sektörüne değer katacak yeni bir projesi olan ve hayata geçirmek için destek bekleyen tüm girişimcilere açık olan 5. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’na başvurular, 16 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecek.

Kaynak : haberler.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.