Ruj İzlerinin Analizi için Yeni Adli Yöntemler Geliştirildi

Ruj İzlerinin Analizi için Yeni Adli Yöntemler Geliştirildi

Adli bilimciler, suç mahallindeki ruj markalarını, çantasından kanıt çıkarmadan belirlemenin yeni bir yolunu buluyor.

Adli tıp araştırmacıları, lazer ışığını algılayan Raman spektroskopisi adı verilen bir teknik kullanarak, gözlük, doku veya sigara izmaritleri gibi bir suç mahallinde bırakılan ruj izlerini, numune izole kalacağından kanıtların sürekliliğinden ödün vermeden analiz edebilecekler.

Suç mahallindeki ruj izlerinin analizi, mağdur ve şüpheli gibi iki kişi arasında fiziksel temas kurmak veya bir kişiyi suç mahalline yerleştirmek için kullanılabilir. Yeni teknik, özellikle adli bilim için önemlidir, çünkü ruj izlerinin mevcut analizi, yıkıcı adli tekniklere veya insan görüşüne dayanır.

Fizik Bilimleri Okulu’ndan Profesör Michael Went, Raman spektroskopisinin kimyasal bağların ışık ve titreşim enerjisini içeren bir süreç olduğunu söyledi. Bir malzeme – bu durumda ruj – ışığı saçtığında, ışığın çoğu orijinal dalga boyunda saçılır, ancak malzemenin moleküllerinin titreşim enerjisindeki değişikliklerden dolayı çok küçük bir kısmı değişen dalga boylarında saçılır.

Bu ışık, çeşitli tip ve markalardaki rujların spektrumlarıyla karşılaştırılabilecek karakteristik bir titreşimsel parmak izi veren bir Raman spektrumu vermek üzere bir mikroskop kullanılarak toplanır. Böylece, ilgili rujun kimliğini belirlemek mümkün olur.

“Ruj izlerinin ayırt edilmesi için Raman spektroskopisinin uygulanması” başlıklı çalışma ‘Analytical Methods’ dergisinde yayınlandı.

Kaynak: phys.org

813 Kez Okundu

İrem Şahin

1999 yılında İstanbul’da doğdum. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya bölümünü kazandım. Bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra lisans eğitimime başladım. Şu an 4. sınıf kimya bölümü öğrencisiyim. Kimya ile ilgili güncel gelişmelerden haberdar olmanın ve edindiğim bilgileri insanlarla paylaşmanın benim açımdan faydalı olacağını düşündüğümden İnovatif Kimya Dergisi ekibine dahil oldum. İlgi alanlarım: Adli kimya, analitik kimya, fiziksel kimya, ilaç kimyası, kozmetik kimyası.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!