kimya-ihracati-ocak-ayinda-yuzde-14-azaldi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), ocak ayında kimya sektörü ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 azalarak 1,2 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

İKMİB açıklamasına göre, ocak ayında kimya sektörü ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 azalışla 1 milyar 199 milyon dolar oldu. Sektör, otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyonun ardından üçüncü sırada yer aldı. Kimya ihracatı miktar bazında değerlendirildiğinde ise geçen yılın aynı ayında gerçekleşen 1,1 milyon tona karşılık bu yıl 1,4 milyon tonluk ihracat yapıldığı görüldü.

Açıklamaya göre, sektör ihracatının yıla düşüşle başlamasında komşu ülke sorunlarının yanı sıra avro-dolar paritesinden kaynaklanan AB pazarındaki kayıplar etkili oldu. Ocak ayında en fazla ihracat Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapıldı. Ülkeye olan ihracat yüzde 18’lik artışla 93 milyon dolara ulaştı. En çok ihracat yapılan diğer ülkeler ise Irak, Mısır, Almanya, İspanya, İran, İtalya, Azerbaycan-Nahcivan, Malta ve Yunanistan olarak sıralandı. Azerbaycan-Nahcivan’a olan ihracat yüzde 11 artışla 41 milyon dolar, İspanya’ya olan ihracat ise yüzde 45 artarak 48 milyon dolara yükseldi.
Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Kimya sektörümüz, maalesef 2015 yılına düşüşle başladı.

İhracat pazarlarımızdaki daralmalar, euro-dolar paritesi ve düşen petrol fiyatları nedeniyle bu düşüşü bekliyorduk. Plastik, kauçuk, kozmetik gibi kimya ihracatında önemli bir yere sahip olan sektörlerimizin ihracatında kayıplar var. Ancak yurt dışı pazarlarımızı genişletmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki aylarda toparlanmanın etkilerini hissedeceğiz.”
Akyüz, yaşanan tüm olumsuzluklara ve ihracat kaybına karşın kimya sektörünün yılın ilk ayında miktar bazında yüzde 20 artış gösterdiğini vurguladı.

Kaynak : beyazgazete.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.