Fairboure Mahkemesinde Savunma DNA Uzmanı Wyoming Eyaleti Suç Laboratuvarının Prosedürünü Açıkladı

Fairboure Mahkemesinde Savunma DNA Uzmanı Wyoming Eyaleti Suç Laboratuvarının Prosedürünü Açıkladı

Fotoğraf : Adli DNA Karışımları | Greg Hampikian | TEDxBoise.

GREEN RIVER – Bradley Fairbourn vakası, bir bilim dersi için her zamanki sıralamasından ayrılmasına rağmen Cuma günü devam etti.

Savunma Uzmanı tanık Dr. Greg Hampkinian, savcının tanık aşamasında tanıklık etmesine izin verildi.

Hampikian, önümüzdeki hafta için planlanan normal savunma tanığı aşaması ile  zamanlama çakışması yaşadı. Ayrıca Wyoming Eyalet suç laboratuarından uzman tanıklar  ifadesini dinlemek ve hemen cevap vermek için  bugün müsaitlerdi.

Hampikian savunma tarafından ücreti ödenir ve aynı zamanda çeşitli masumiyet projelerinde gönüllü olarak çalışır.

Ücretinin davada 10.000 dolardan fazla olduğunu açıkladı Mahkeme, sanıkların ücretli çalışmalarındaki suçluluk veya suçsuzluk hakkında hiçbir fikri olmadığını, sadece bilimsel gerçekleri rapor ettiğini söyledi.  Gönüllüğü, sanığın şahsen masum olduğunu düşündüğü durumlarda yapıldığını söyledi.

Hampikian, olasılıksal genotipleme kullanarak çoklu kaynaklardan DNA örnekleri ile çalışmanın teknik yönleri hakkında konuştu.

Örneğin en az iki ayrı kişiden gelen bir kan lekesi olabilir.

Hampikian, tek bir kişiden gelen tüm DNA’lı örneklerde, bir bireyi dahil etmenin veya dışlamanın önemsiz olduğunu açıkladı.  İki kaynaktan, bir grafik üzerindeki DNA işaretlerinin dalgalarının yüksekliğini karşılaştırarak bir birincil ve ikincil kaynak kolayca bulunabilir.  Daha büyük kaynak, DNA’nın daha küçük bir kaynağı ile aynı oranda eşit olarak çoğaltılacaktır.

Daha fazla kaynak istatistikleri ,mutlak değil, yalnızca birincil ve ikincil kaynak olarak sonuçlanır. Çok kaynaklı örnek analiz etmek için kullanılan istatistikler üçüncü bir kişi için mutlak bir eşleşme izin vermez, sadece karmaşık matematiksel olarak saptanmış bir olasılık.

Hampikian, istatistikleri analiz etmek için kullanılan yazılımın, operatör tarafından yapılan varsayımlara dayandığını ifade etti. Yazılımın farklı başlangıç ​​varsayımlarıyla çalıştırılmasının, en az katkı yapan kişi sayısı gibi sonuçlarda farklılık gösterebileceğini açıkladı.

Daha fazla işaretleyici incelendiğinde, iki kişi arasındaki kesin eşleşme oranı düşer.

Değişkenlik, bir çok insanın bazı DNA işaretleyicilerini paylaşabilmesi ve ek bir bilinmeyen kaynağın olasılığının, çoklu kaynaklar arasında üst üste binen işaretleyiciler olasılığından dolayı hiçbir zaman devre dışı bırakılamayacağı için ortaya çıkmaktadır.

Kontaminasyon

Hampikian, DNA test sürecinin ‘amplifikasyon kısmının’ örnekte bulunan DNA’nın tam bileşik kopyalarını oluşturmasıyla sonuçlandığını vurguladı.

O, DNA bir molekül çoğaltılacak kadar küçük miktarları açıkladı ve işlemin önceki adımları sırasında kontaminasyon olabilir.

Önceki adımlar kanıt toplama veya laboratuvar işlemeyi içerir.

Hampikian, lateks eldivenleri giyen polis araştırmacılarının örneğini verdi. Eldivenlerin memurun elinin kirlenmesini engellediğini, ancak kanıtların daha önceden ele alınmış kanıtlar da dahil olmak üzere eldivenin dışını kirleten herhangi bir şeye bulaşmasını engelleyemeyeceğini açıkladı.

Hampikian bir örnek olarak kanıtlamadan önce kullanılmış kapların ele alınmasını içeren laboratuvar deneylerini kullandı.  Denemeler, araştırmacıların eldivenlerini her bir kanıt parçasını paketlemek arasında değiştirmedikleri takdirde, modern DNA testinin hassas doğasının kolay kontaminasyona yol açtığını ortaya çıkarmıştır.Bu kontaminasyonun, nesneler ile hafif cilt teması sonucu bile mevcut olabileceğini açıkladı.  Temasın yakın zamanda gerçekleşmesine gerek yok, Hampikian aktif olarak tahrip edilmedikçe DNA’nın çok kararlı olduğunu söyledi. Alkolle korunan DNA’yı yok etmek için çamaşır suyu örneğini kullandı.

Geçmiş denetimlerde bir teknisyen alkol kullanımının  DNA’yı yok edeceğine inanarak bir bölgeyi dezenfekte ettiğini söyledi. Aslında, laboratuar çalışma alanında DNA korundu ve birden fazla alakasız durumlarda kontamine örnekleri sayısız sonuçlandı. Bu keşif Hampikian’a göre hatalı prosedürü ortaya çıkardı.

Laboratuar Süreci

Hampikian’ın Wyoming Eyalet suç laboratuarı hakkındaki tek ayrıntılı eleştirisi Fairbourn davasında sunulan evraklarda özetlenen süreç etrafında döner.

Hampikian, laboratuvar evraklarının, kanıt testinde sanığın DNA’sının  bir örneğinin mevcut olduğunu belirttiğini söyledi. “Son derece özensiz bir iş” dedi ama bu durumda DNA’nın  bulaşıp bulaşmadığı konusunda hiçbir fikir veremedi.

Amplifikasyon süreci gerçekleşmeden önce  laboratuvarda sanığın DNA’sının mevcut referans örneklerine hiç sahip olmaması laboratuvar hatası olasılığının büyük ölçüde minimize olduğunu açıkladı.

Çürütme

Wyoming Eyalet Suçları Laboratuvarı’nın tanıkları laboratuvarın FBI tarafından onaylanmış ve denetlenmiş olduğunu söylediler. Hem dahili hem de harici olarak.

Wyoming Eyalet Suç Laboratuvarı’nda Adli Bilim İnsanı ve DNA Teknik Lideri Christina Buettner laboratuvarın, laboratuarlar için olan  FBI yönergelerini takip ettiğini doğruladı.FBI standartları, kontaminasyonu ve insan hatasını önlemek ve anlamak için yeterli kabul edilir. Her ne kadar standartları karşılayamayan veya raporları tahrif eden kötü bir aktörün  hemen her zaman bulunmayacağını kabul etmesine rağmen.

Verdiği teknik arıza, Devlet Laboratuvarının sonuçlarını nasıl tuttuğunu açıklamayı ve prosedürlerinin Dr. Hampkinian’ın farklı örneklerde kontaminasyona neden olan diğer laboratuvarlardaki prosedürlerden nasıl ayrıldığınıvurgulamayı amaçlıyordu.

Laboratuarın, iş ilerleyişi buna neden olması için elverişli olsaydı, DNA kontaminasyonunu toplayan kontrol örnekleri gibi diğer yöntemleri kullandığını açıkladı. Kontrollerin ara sıra bir sorunu yakaladığını ve işin yeniden yapıldığını söyledi.

Buettner’a göre, bir çalışma laboratuarı olarak, hem savcılar hem de savunma avukatları için bir iş akışı ve yükümlülük bulundurmalı ve yapılan işin bütünlüğünü doğrulamak için kontrol ve prosedürlerine güvenmelidirler.

kontaminasyonu püskürtebilen flip-top kapak yerine vidalı kapakların kullanılması gibi çeşitli teknik detayları tartıştı. Barkodlu örnekler ve robotik cihazlar ile birlikte insan hatasına ve kontaminasyona karşı korumak için kullanılır.

Sonuçlar

DNA sonuçları Fairbourn’ın pantolonunundaki birincil kaynak, sanığın kanı ve başka bir kişinin kanı olan Naisha Rae Story’nin kan karışımını içeren kan için pozitif olduğunu gösterdi.

Sahnenin yakınında ele geçen bir bıçağın sapında, Fairbourn’ın DNA’sı kurban Linda Mara Natlia Arce’un DNA’sı ve bir başka kişinin DNA’sı ile pozitif olarak test edildi. Bıçak her iki kurbanda da kan ve DNA testi pozitif çıktı.

Fairbourn’ın gömleği, sadece kendisine ait olduğu anlaşılan kan için pozitif sonuç verdi.

Fairbourn, 29 yaşındaki Naisha Rae Story’yi öldürmekle ve 23 Haziran 2016’da, Rock Springs’teki Quality Inn’de Linda Mara Natlia Arce’un öldürme teşebbüsüyle suçlanıyor.

Duruşma Pazartesi devam ediyor.

Kaynak : sweetwaternow.com

454 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!