Kimya Sektörü Otomotivin Ensesinde

Kimya Sektörü Otomotivin Ensesinde

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre kimya sektörü, Ağustos ayında 2018 yılı Ağustos ayına göre yüzde 19 artışla 1 milyar 630 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Kimya sektörünün 8 aylık ihracatı ise 13.4 milyar dolara ulaştı. Geçen ay otomotiv sektörü ise 1 milyar 740 milyon dolarla yine ilk sırada yer aldı. Otomotiv yaklaşık 10 yıldır aylık bazda ihracat liderliğini önde götürüyor.

Son verilere göre Kimya ile otomotiv arasında 110 milyon dolarlık fark kaldı. Ağustos ayında otomotiv fabrikalarının tatile girmesi sektörde ihracatı olumsuz etkiledi. Bunun yanı sıra Avrupa’da daralan pazar da ihracata ket vuruyor.

Buna karşılık kimya ihracatı özellikle İzmir’de Star Rafineri’nin devreye girmesiyle ciddi atak içinde. Bu açıdan iki sektör arasındaki rekabetin boyutları Eylül ayı ihracat verilerinde netleşecek. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, yaptığı değerlendirmede, 2019 yılında en çok ihracat yapan ikinci sektör olarak istikrarlı bir şekilde yollarına devam ettiklerini dile getirerek, şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta Sayın Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan tarafından İhracat Ana Planı açıklandı.

Biz ihracatçılar için yol gösterici nitelikte olan bu önemli master planda, öncelikli 5 sektörden biriyiz. Türkiye’nin büyümesinde önemli rolü olan ihracatta, stratejik öneme sahip kimya sektörümüz de en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör olarak bu büyümeye önemli katkı sağlıyor. Kimya sektöründe hammadde bağımlılığımızı azaltmak için sektörümüze yönelik ülkemize doğrudan yatırımcı çekmemiz gerekiyor ve ihtisaslaşmış serbest bölgeler oluşturmamız gerekiyor.

Bu yeni akımı tamamen dijital değişime odaklı ve teknolojik açıdan son derece gelişmiş olarak dizayn etmeliyiz. Yeni ana planda verimlilik, inovasyon ve yüksek teknoloji öne çıkıyor. Bizler de sektör temsilcileri olarak dijital değişimin destekçisiyiz.”

Kaynak : yenimesaj.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Karbon Yakalama Teknolojisi ve Cam Üretimi

Fotoğraf: Düz cam üretimi C-Capture şirketi karbon yakalama teknolojisinin, cam üretimi sırasında ortaya çıkan karbondioksit …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: