kimya-sektorunun-yoksullukla-mucadelesi-projesi-basladi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) tarafından hazırlanan “Kimya Sektörünün Yoksullukla Mücadelesi Projesi” başladı.

İKMİB’den yapılan açıklamaya göre, plastikten kozmetiğe, ilaçtan boyaya birçok alt sektörü temsil eden kimya sektöründe yetişmiş eleman ihtiyacına toplumsal duyarlılıkla yaklaşan ve sektör genelinde farkındalık yaratmayı amaçlayan “Kimya Sektörünün Yoksullukla Mücadelesi Projesi” start aldı. Proje, sosyoekonomik açıdan dezavantajlı konumdaki 100 kişinin mesleki eğitim alarak kimyanın farklı alt sektörlerinde istihdam edilmesini amaçlıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen proje, İstanbul’un sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı ilçelerinde yaşayan kişilerin kimya sektöründeki ara eleman ihtiyacına cevap verecek biçimde, istihdam edilebilirliğinin ve iş gücüne katılım oranlarının arttırılmasını hedefliyor.

Bir yıl sürecek proje kapsamında, öncelikle projenin hedef kitlesi olan sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı bireylerin kimya sektöründe ihtiyaç duyulan alanlarda eğitilebilmesi amacıyla sektörde bir İK İhtiyaç Analizi yapılacak ve hangi alanlarda ara eleman açığı olduğu belirlenecek. Analizden çıkacak veriler doğrultusunda, sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı 100 kişiye mesleki eğitim verilerek sertifika almaları sağlanacak. Ayrıca İnsan Kaynakları Portalı oluşturularak iş gücü piyasasına girişleri kolaylaştırılacak.

Ayrıca İKMİB, proje kapsamında dezavantajlı grupların yaşadığı zorluklar, sosyal dışlanma ve içerme fırsatları gibi konularda farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalar da gerçekleştirecek. Kimya sektöründe faaliyet gösteren 100 firma ziyaret edilerek konu hakkında bilgiler verilecek. Proje kapsamında hazırlanacak kamu spotu ve farklı konularda yapılacak atölye çalışmaları ile kamuoyunda farkındalığın artırılması hedeflenecek.

Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası ve Uluslararası Hayat Boyu Öğrenme Derneği de proje ortakları arasında bulunuyor.

Kaynak : haberturk.com

Yorumlar
About İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend