Kimyada 2023 İhracat Hedefi 30 Milyar Dolar

Kimyada 2023 İhracat Hedefi 30 Milyar Dolar

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Pelister, sektör olarak 30 milyar dolarlık ihracata ulaşabilmelerini için finansmana erişimin kolaylaşmasını istedi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, kimya sektörü olarak 2023’te 30 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini söyledi. Pelister, “Kimya sektörü ihracatımız 2019 yılında tarihi rekor kırdı. 20 milyar dolarlık hedefimizi aşarak 20.6 milyar dolarlık ihracatla büyük bir başarıya imza attık. Ayrıca 2019 yılında 3 milyar doların üzerinde ihracat yapan sektörler arasında yüzde 18.54’lük büyümeyle Türkiye’nin ihracatta en hızlı büyüyen sektörü olduk” dedi. Pelister, “Hedeflediğimiz ihracat rakamına ulaşabilmek için ihracatçı firmalarımızın finansmana erişiminin kolaylaştırılması, kimya sektörünün dijital dönüşümünün sağlanmasıyla taleplerimizi iletiyoruz” dedi.

Yeni Projeler Yolda

Tasarım, inovasyon, dijitalleşme, Ar-Ge odaklı çalışmalar ve Ur-Ge projelerine destek sağlamaya önem verdiklerini dile getiren (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, değerlendirmesinde “Bütün alt sektörlerimize hitap edecek ve gelişimine katkı sunacak yeni bir Kimya Teknoloji Merkezi kurmak istiyoruz. Bununla birlikte bu yıl ülkemizde yapılması planlanan Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda önemli bir görev üstleneceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : aksam.com.tr

225 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!