Kimyagerler Kararlı Bizmut Benzen Türevlerini Üretmeyi Başardı

kimyagerler-kararli-bizmut-benzen-turevlerini-uretmeyi-basardi

İlk izole bizmabenzen 6. Periyot elementlerinden elde edildi.

Japonya da yapılan araştırmalarda ilk izole, kararlı bizmabenzen elde edildi. Bu yapı Benzen halkasına bizmutun yerleştirilmesiyle ortaya çıkmış oldu.

Ağır atomları içeren benzen türevleri 1966 dan beri bilimsel çalışmalarda yer edinmeye başladı.Bu yıldan sonra  Gottfried ve Märkl  Fofabenzeni sentezlemeyi başardı.Bu sentezden sonra ise kimyagerler Silisyum,Germanyum,Arsenik,Galyum,Kalay,Antimon gibi beşinci periyot elementlerinin benzen halkasındaki bir veya birden fazla karbonla yer değiştirmesini sağladılar.

Günümüzde ise çok zor olmasına rağmen benzen halkalarına 6. Periyot elementleri bağlanabilmektedir.

Bizmabenzen yapısı ilk olarak 1972’de edilmişse de diğer yapılardan izole edilemiyordu. Bu yapıyı izole edebilmek için ise farklı bir metot geliştirildi. Geliştirilen bu metot Anyonik Alüminyum benzenlerdeki alüminyumla ağır atomların yer değiştirilmesiydi. Bu metottan elde edilen ürünlerden Bizmabenzen sarı kristaller halinde izole edilebildi. Asıl ilginç olan ise elde edilen bu yapının kararlı olması ve üç ay kadar muhafaza edilebilmesiydi.

Böylece ekip Bizmabenzenin kimyasını ortaya çıkarmış oldu. Bu yapı ağır atomların benzen halkasında bulunan doymamış C-C bağlarına diğer bir deyişle ikili bağlarına katılmasıyla elde edilmiş oluyordu.

Araştırmacıların aklında tek bir soru vardı elde edilen bu yapılar geçekten aromatik yapılar mı?

İşte bu sorunun cevabını ise farklı teknikleri uygulandıkları deneylerden elde ettiler. Sonuç Bizmabenzenlerin gerçekten iyi bir aromatik karaktere sahip olduğuydu.

Kaynak : chemistryworld.com

Haberi Çeviren : Pembe Özçakmak

Üniversite : Hacettepe Üniversitesi (Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Mühendisliği

Mail : p.ozcakmak@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

Okumanızı Öneriyoruz

Ses Dalgaları, İlaç Dağıtımında ve Akıllı Malzemelerde Yeni Gelişmelere Güç Veriyor

Fotoğraf-1 : Patentli ‘Respite’ nebülizörü, ilaçları akciğerlere hassas bir şekilde iletmek için yüksek frekanslı ses …