Kimyasal Bileşiklerin Nasıl Etkileşime Gireceğini Tahmin Etmenin Daha Kolay Yolu

Kimyasal Bileşiklerin Nasıl Etkileşime Gireceğini Tahmin Etmenin Daha Kolay Yolu

Yeni araştırma basit, ticari olarak temin edilebilen bilgisayar programlarının farklı kimyasal bileşiklerin birbiri ile nasıl etkileşeceğini tahmin ederek yeni nesil ilaç taşıyıcı sistemlerini tasarlamak için kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.

Kent Üniversitesindeki (University of Kent) Dr. Jennifer Hiscock’un önderliğindeki araştırma ekibi amfipil olarak bilinen bileşiklerin bir çözeltiye, spesifik fiziksel özellikler katarak birbirleri ile nasıl etkileşime gireceğini tahmin etmenin yeni ve maliyet açısından daha etkili bir yolunu belirlemiştir.

Hidrojen bağı içeren, kendiliğinden birleşen amfipillerin genel çözelti halindeki özelliklerini tahmin etmeye yönelik çalışma, ilk kez bir bilgisayarda bileşiklerin nasıl davranacağını kestirmek için basit, kolay erişilebilir yeni yöntemler potansiyelini ortaya çıkarmıştır.

Araştırma, kimyasal bileşikler gerçek hayatta bile bulunmadan önce, önceden programlanmış, istenilen özelliklerin sergilenmesi için bilgisayar modellemesini kullanan ekibi içermiştir.

Araştırmanın, ilaçların ve tıbbi kullanıma uygun olan sabunların ve jellerin sunulması için yeni yöntemler geliştirilmesini hızlandırıyor ve maliyetleri düşürüyor olması muhtemel.

Kaynak : sciencedaily.com

466 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!