Kimyasal gübre devri bitiyor

kimyasal gubre devri bitiyor

Kimyasal gübrenin teröristlerce bomba yapımında kullanıldığını, toprağı da çoraklaştırdığını söyleyen Başbakan, “Yavaş yavaş bu kimyasal gübre işinden çıkacağız. Biyolojik gübreye yöneliyoruz” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, gübrede KDV’yi kaldırdıklarını hatırlatarak, “Kimyasal gübrenin verimi, faydası oluyor ama maalesef toprağı da çoraklaştırıyor. Onun için biyolojik gübreye yöneliyoruz. Alçak terör örgütleri bunu çiftçi gibi alıyorlar, terörist olarak insanların üzerine bomba yapıp sürüyorlar. Onun için yavaş yavaş bu kimyasal gübre işinden çıkacağız” dedi. Yıldırım, çiftçinin kullandığı mazotun yarısını devletin karşılayacağını da hatırlattı.

Yıldırım, dün Erzincan’da önce Tavuk Kombinası açılışı ve Genç Çiftçi Projesi kapsamında düzenlenen hayvan dağıtım töreninde, ardından Bayburt’ta Toplu Açılış töreninde daha sonra da yine Erzincan’da Türkiye genelindeki 40 ilçeye doğalgaz verilmesi ve ardından da Atletizm Pisti açılış törenlerinde konuştu. Yıldırım, şunları söyledi:

“İzmir’de Milli Tarım Projesini açıkladık, özü şudur; tarım, hayvancılık Türkiye için vazgeçilmezdir. Can boğazdan gelir, insanların ihtiyacını görmek, onların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için üretmek lazım. Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde tarım ve hayvancılığa verdiğimiz destek tam 90 milyar lira.

Daha fazlasını hak ediyorsunuz çünkü siz 15 Temmuz gecesi alçaklara geçit vermediniz. Erzincan evladı olarak teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Türkiye’nin tarım yapılacak alanlarını 941 havzaya ayırdık. Erzincan’da hangi tür tarım yapılacak, Bayburt’ta hangi tür ürünler ekilecek hepsi yazılı.

Hedef biyolojik gübre

Gübrede, KDV ve vergiyi kaldırdık. Toplamda yüzde 30 – 40’a varan bir ucuzlama oldu ama yetmez. Şimdi başka bir şey daha yapıyor Tarım Bakanlığı. Kimyasal gübrenin verimi, faydası oluyor ama maalesef toprağı da çoraklaştırıyor. Onun için biyolojik gübreye yöneliyoruz. Kimyasal, fosfat, nitrat, amonyum gibi patlayıcı… Alçak terör örgütleri bunu çiftçi gibi alıyorlar, terörist olarak insanların üzerine bomba yapıp sürüyorlar. Onun için yavaş yavaş bu kimyasal gübre işinden çıkacağız. Organik, biyolojik gübre toprağa verimlilik artışı olarak gidiyor, ürün miktarı ve kalitesini artırıyor.

2018 desteklerinden itibaren mazotta anlamlı bir indirim yapıyoruz. Tarla sürüyorsun, bir depo mazot gitti. Mazotun yarısı sizden, yarısı bizden. Deponun yarı fiyatını devlet karşılayacak. Öyle bol keseden ‘mazotu 1 lira, 50 kuruş yapacağım’ diyenlere bakmayın. Onlar hayal tacirliği yapıyor. Söylediğimiz her şeyin, gösterdiğimiz her hedefin hesabı kitabı var. Bir proje bitmeden diğerini yapıyoruz.

Genç çiftçilere yönelik 30 bin liraya kadar hibe desteği devam ediyor. 2016 yılı içinde bu desteklerden toplam 441 vatandaşımız başvuru yaptı. Bunların bir kısmına küçük ve büyükbaş hayvancılık desteği verildi. Kabul edilen projeler için bu ana kadar 51 bin baş sığır, 80 bin koyun ve keçinin hibe olarak dağıtılmasına karar verildi. Bu kapsamda, bugün de Erzincanlı 103 genç çiftçi girişimciye 618 büyükbaş 24 genç çiftçiye 960 küçükbaş hibe desteği dağıtılacak.”

Yeni istihdam

Erzincan’da Tavuk Kombinasının tam olarak çalışmaya başladığında en az 500 bin tavuk kesimi yapılabileceğine, böylece Erzincan içinde 200’den fazla tavuk çiftliğinin faaliyet göstereceğine dikkati çeken Yıldırım, 100’ün üzerinde kişinin de istihdam edileceğini söyledi.

‘2018’e kadar doğalgaz ulaşmayan şehir kalmayacak’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Erzincan’ın Üzümlü ilçesi 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda, Türkiye genelinde 40 ilçeye doğal gaz dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, “2002’de 6 ilde doğal gaz vardı, 2016 yılında 76 ili geçtik. Bitlis, Bingöl, Muş, Mardin’deki vatandaşlar da doğal gaz ile buluştu. Yarım milyondan fazla insanımız doğal gaza kavuşuyor” dedi. Albayrak, doğal gaz olmayan Ağrı’nın ve Tunceli’nin 2017’de doğal gaza kavuşması adımları atıldığını ifade ederek, “Şırnak, Artvin ve Hakkari’yi en geç 2018’de doğal gaz ile buluşturacağız. Türkiye’de gaz ulaşmayan şehir kalmayacak. Buradan hem Botaş hem de diğer firmalardan söz almak istiyorum. 2017 yılı daha da büyük yatırımların gerçekleştirileceği yıl olacak inşallah. Üzümlü’nün de doğal gaza kavuşması için 13 milyon yatırım gerçekleştirdik” diye konuştu.

Kaynak : memurlar.net

923 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!