CO2 Yeniden Konsorsiyum Sanayi Ortakları Arıyor

co2-yeniden-konsorsiyum-sanayi-ortaklari-ariyor

Gözler büyük ölçekli Pazar yakalamaya ve emisyon kullanımına çevrildi.

Plastik üretimi için hammadde olan CO2 kullanılarak odaklanmış konsorsiyum ,bunu büyütmek için ve CO2  proseslerini yeniden getirebilmek için endüstriyel ortaklar aradığını duyurdu. EnCO2re adındaki programın, Imperial Collage London (Londra Kraliyet Üniversitesi) ve TU Delft(Delft Teknik Üniversitesi) araştırmacılarının yanı sıra yedi ülkede bir düzine daha ortakları vardır. Programın amacı CO2 ‘in yeniden kullanımı için geniş çaplı bir Pazar kurulmasına yardımcı olmak. Bunun sonucu olarak plastik üretiminde büyük bir adım atımış olması bekleniyor. Küresel emisyonların %10 olarak eşit miktara bölüneceği ve bu yeni CO2 piyasası 3.7 milyar ton/yıl ‘a ulaşıp 20 katından fazla büyüyeceği tahmin ediliyor.

Programın Sürdürülebilir Üretim Sistemleri Müdürü Sira Saccani , “Araştırma ve sanayi arasındaki işbirliği için atılım teknolojilerini ticaretleştirmek esastır” dedi.

Program 3 ana CO2 projesinden oluşuyor ancak 2 proje üzerinde çalışılıyor. Bunlardan ilki kimyasal dönüşüm yolları, ikincisi kataliz ve elektrokimya ve önümüzdeki yıl çalışılmaya başlanacak olan biyolojik yolları kapsayan projeler.

Yenilenebilir elektrik kullanılarak CO’ yu CO2’ye dönüştürmek için yapılan tasarım ve testler, katalizörler arasında değişen hazırlıklara göre çeşitli araştırma aşamalarında bulunmaktadır.

Kataliz ve elektrokimya teknolojileri üzerine yapılacak olan araştırma öncesinde Pazar, lansmana doğrulama aşamasında olan ve gelişmiş projeler aracılığıyla  CO2 içeren polimerler göndermiştir.

CO2 yeniden kullanım ömrü ile çevresel etkiler açısından tüm projeleri destekleyen hakemli bir sınavdır.

Program kimyasalları üretimi için AB destekli kamu-özel sektör ortaklığı İklim-KIC ve kimyasallar firması Covestro, hammadde olarak CO2 kullanabilecek forma sahiptir ve kimyasallar bu firma tarafından yönetilir.

Bu yılın başlarında, araştırmadan sonra şirket, poliüretan köpüklerin üretiminde bir ön madde olan, polioller üretmek için kullanılan geleneksel petrol türevi propilen oksiti % 20 civarında değiştirmek için CO2 kullanan bir bitkinin ticari üretime başladı.

Kaynak : thechemicalengineer.com

Haberi Çeviren : Zehra Oruç

Üniversite : Mersin Üniversitesi (Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Mühendisliği

Mail : z.oruc3363@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

218 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!