Kimyasal Güvenlik Kurulu, Tropik Fırtına Harvey’yi Takip Eden Arkema Yangınları ile İlgili Soruşturmayı Sonuçlandırdı

Kimyasal Güvenlik Kurulu Tropik Fırtına Harvey'yi Takip Eden Arkema Yangınları ile İlgili Soruşturmayı Sonuçlandırdı

Fotoğraf :  Organik peroksit römorkları patladı ve Arkema’nın Crosby, Teksas kentinde 1 Eylül’de ateş aldı.

Ajans, kimya endüstrisini aşırı hava koşullarına karşı daha iyi hazırlanmaya çağırıyor.

ABD Kimyasal Güvenlik ve Tehlike Araştırma Kurulu (CSB), kimyasal şirketlere, sel, kasırga ve aşırı hava olaylarının geleceği ihtimalinin artması için daha iyi hazırlanmasını istiyor. Kurulun tavsiyesi geçtiğimiz yıl Tropikal Fırtına Harvey sırasında Houston bölgesindeki Arkema kimyasal tesisindeki yangınlardan kaynaklanıyor.

CSB, şirketlere rehberlik etti ve Arkema yangınları hakkındaki son raporunu bir Houston sunumunda açıkladı. 24 Mayıs. Arkema tesisi, katı yüzey tezgahı ve polistiren kapları ve plakaları gibi tüketim malları üretmek için kullanılan organik peroksitler üretmekte ve dağıtmaktadır.

Ağustos 2017’nin sonlarında, Houston bölgesi, bölgeye 50 cm yağmur damlası bırakarak Harvey’in rekor miktarda yağışla karşı karşıya kaldı. Arkema tesisi geçmişte su basmış bir ovaya yayılmış olsa da, CSB’ye göre bu büyüklükteki fırtınalar hiç yaşanmamıştı.

Bir tesis deposu, parçalanmayı ve yanmayı önlemek için, donma noktasının altındaki sıcaklıklarda tutulması gereken 159.000 kg reaktif organik peroksit depolamıştır. Peroksitler ayrıca, ısı yayılımını sağlamak ve kendi kendine tutuşmasını önlemek için nispeten küçük kaplarda depolanır.

Sel suları 1,5 metreden fazla yükselirken, depolar birincil ve yedek güçlerini kaybetti. İşçiler, yağan yağmurda dokuz porsiyon teneke kutuya kadar elle çalışan organik peroksitler taşıyan yaklaşık 10.000 konteynırı transfer etmek zorunda kaldılar. Daha sonra ise römorklar da güç kaybetmeye başladı.

Sonunda, treylerden üçü ateş yaktı ve kısa bir süre sonra şirket, kontrol edilen ve içerilen bir yanıkta diğerlerini tutuşturmaya zorlandı. Çevrede bulunan yaklaşık 200 kişi tahliye edildi ve çoğu acil müdahale yapan 21 kişi, duman zehirlenmesinden dolayı altına alındı.

Arkema’ya ve başka kimyasal şirketlere ne oldu? CSB raporunda uyarıyor, geçmiş havalara bakılarak bugünün ortamında geleceği tahmin edilemeyebilir.

CSB, hava kaynaklı kimyasal kazaları önlemek için belirli düzeltmeler için tavsiyelerde bulunmadı. Bunun yerine, şirketlerin, bitkilerinin herhangi bir kısmının savunmasız olup olmadığını belirlemek için sel haritaları ve diğer materyalleri değerlendirerek aşırı hava olaylarına karşı duyarlılıklarını analiz etmeleri çağrısında bulunmaktadır. Şirketler daha sonra bu analize dayalı koruma önlemleri hazırlamalıdır. CSB, bu gibi bir tesisin devamlı güvenlik yönetim programına dahil edilmesini önerir.

Kurul, bu çabadaki şirketlere yardımcı olmak için, kar amacı gütmeyen bir sektör üyeliği kuruluşu olan Kimyasal Süreç Güvenliği Merkezinin (CCPS), şirketlerin hava durumuna bağlı sorunların olasılığını ve yardımcı olma seçeneklerinin değerlendirilmesine yardımcı olacak rehberlik geliştirmesini de tavsiye ediyor.

CSB üyesi Kristen Kulinowski, CSB’nin CCPS’ye çoktan ulaştığını ve “çok hevesli ve alıcı bir cevap aldığını” söyledi. CCPS, rehberlik üzerine çalışmaktadır ve derhal, CCPS materyalleri endüstri ve düzenleyiciler tarafından yaygın bir şekilde benimsenmiştir.

Ayrıca, yönetim kurulu, organik peroksitler gibi reaktif kimyasallar eklemek için EPA’ya 20 yıllık bir tavsiyede bulunarak, ilave önlemler talep eden federal risk yönetimi programı hükümleri kapsamındaki potansiyel olarak tehlikeli kimyasallar listesine tekrarlıyor.

Kaynak : acs.org

406 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!