Kirli Deniz Suyu Tek Adımda İçme Suyu Oluyor

Kirli Deniz Suyu Tek Adımda İçme Suyu Oluyor

Avusturyalı araştırmacıların icadı olan filtre ile kirli deniz suyu tek adımda içilebilir hale geliyor.

Avustralya’da, Sydney Limanı’ndan alınan kirli deniz suyu sadece bir adımda içilebilecek su haline getiren bir filtre geliştirildi. Filtre, ilhamını grafenden alan ‘graphair’ adı verilen bir maddeden üretildi. Grafen (graphene), son yıllarda geliştirilen ve çok popüler bir madde. Pek çok işe yarayan bu maddenin adeta süper güçleri var. Farklı kullanım alanlarında çok iyi sonuçlar veren, ısı ve elektrik iletiminde mükemmel bir malzeme olan grafen ile ilgili araştırmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu özel madde pek çok başka bilimsel çalışmaya da ilham veriyor.

Nobel Ödülü Aldı

Manchester Üniversitesi’nden iki bilim insanının 2004’te izole ettiği grafen maddesinin üzerinde aslında 1947’den bu yana çalışmalar yapılıyor. 2004 ise bir milat kabul ediliyor. Grafenin, onu geliştiren Manchester Üniversitesi araştırmacıları Sir Andre Geim ve Sir Kostya Novoselov’a 2010’da fizik alanında Nobel ödülü kazandırdığını da söylemeliyiz.

Filtre Sistemi

Grafen, filtre sistemlerinde kullanılıyor. Bu malzemenin filtre edebilme kapasitesi ile ilgili pek çok çarpıcı çalışma sürüyor. Avusturalya’dan gelen son haber ise grafenden ilhamla üretilen ‘graphair’ maddesinin filtre olarak ne kadar etkili olabileceğinin ispatı oldu. Sadece bir adımda Sydney Limanı’ndan alınmış pis suyu temiz suya çevirebildiği belirtilen yöntem diğer filtreleme yöntemlerini şimdiden gölgede bıraktı.

Maliyeti Uygun

Grafen maddesi biyo-film levhalar şeklinde tuzlu veya kirli su üzerine konunca suyu filtre ediyor. Grafeni kullanmanın başka metotları da mevcut. Grafenoksit bir membran ile en küçük partiküller dahi filtre edilebiliyor. Avustralyalı bilim insanları, filtre projelerinde grafenden ilham alarak, grafene alternatif olarak geliştirdikleri ve ‘graphair’ adını verdikleri bir madde kullanıyor. Üstelik bu malzeme grafen ile kıyaslandığında daha ucuza mal oluyor. Soya fasulyesi yağından üretiliyor. Hem ucuz hem de yenilenebilir bir kaynak.

Gelecek Yıl Sahada Olacak

Graphair adlı malzemeden yapılan ince filmler ile piyasada olan su filtresi malzemelerinin üstü kaplandı. Böylece su dışında tüm partikülleri engelleyen bir filtre sistemi elde edildi. Önümüzdeki yıl gelişmekte olan ülkelerde bu sistemi sahada denemeyi planlayan ekip, uzun vadede ise kitleler için temiz su üretiminde kullanılmasını arzuluyor.

Kaynak : dogruhaber.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Rice Üniversitesinden Bilim İnsanları Atık Plastikleri Grafene Dönüştürüyor

Plastik atık, ACDC sayesinde saf siyah grafen olarak geri dönüştürülüyor. Rice Üniversitesi bilim insanları,  gezegenin …