Olefin Üretiminde Yeni Yöntem

Olefin Üretiminde Yeni Yöntem

Pittsburgh Üniversitesi tarafından polimer üretiminin yapı taşları olan olefinleri üretmek için enerji verimliliği yüksek bir katalitik yöntem araştırması yapıldı. Bu araştırma, yakın zamanda Royal Society of Chemistry dergisi Catalyst Science & Technology kapağında yer aldı (21 Mayıs 2017, sayı 10). Ekibin araştırmaları, yeşil enerji ve sürdürülebilir kimyadan, malzeme mühendisliğine kadar çeşitli teknoloji alanlarındaki olası uygulamaları etkileyebilir.

“Karboranlar: alkol dehidrasyonundaki en güçlü Bronsted asitleri” Kimya ve petrol mühendisliği asistanı Giannis Mpourmpakis tarafından yazılmıştır. Doktora adayı Pavlo Kostetskyy ve lisans öğrencisi Nicholas A. Zervoudis, Mpourmpakis’in Bilgisayar Destekli Nano ve Enerji Laboratuvarının (C.A.N.E.LA.) ortak yazarlardır. Pittsburgh Üniversitesi Simülasyon ve Modelleme Merkezi hesaplama desteği sağladı.

“Karboranlar bilinen en güçlü asitlerden biridir. Ancak bu moleküler katalizörlerin biyokütle kaynaklı alkolleri nasıl dehidrate edebileceği hakkında çok az şey bilinmektedir. Hesaba dayalı araştırmamız sadece bu katalizörler üzerinde alkollerin dehidrasyon mekanizmasını ayrıntılı olarak anlatmakla kalmamıştır. En önemlisi alkollerin dehidrasyonunu gözlemlemek için gereken enerji girişi  ile alkol özellikleri arasında doğrusal ilişkiler geliştirdik.” Diyor Dr. Mpourmpakis.

Rapora göre elde edilen bu ilişkiler, özellikle biyokütle kaynaklı alkollerden olefinlerin, şeker ve poliollerden elde edilen yakıt ve kimyasalların oluşturulması da dahil olmak üzere endüstriyel uygulamaların yaygın bir çalışma alanı olan katı asit katalizi alanı ile ilgilidir. Grubun araştırması, birincil, ikincil ve üçüncül alkollere odaklanmış ve reaksiyon mekanizmasına bağlı doğrusal ilişkilerin eğimini ortaya koymuştur.

“Bu araştırma önemlidir. Çünkü deney yapanlar, farklı alkollerin dehidrasyonu olduğunda reaksiyonu tanımlamanın bir yoluna sahiptirler. Bu süreç biyokütle bazlı polimer üretimini içerdiğinden potansiyel olarak daha fazla sürdürülebilir ve enerji açısından verimli bir yöntem oluşturabiliriz.” Diyor Mpourmpakis.

Kaynak: sciencedaily.com

375 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!