Kırmızı Renkli Dumana Daha “Yeşil” Bir Yaklaşım

Kırmızı Renkli Dumana Daha Yeşil Bir Yaklaşım

Bir karayolu üzerinde işaret fişeğinin kırmızı dumanı, sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor, ancak şu anda bu dumanı üretmek için kullanılan antrakinon boyalarının insan sağlığına zararlı olduğu düşünülüyor. ACS Sürdürülebilir Kimya ve Mühendislik’ten araştırmacılar, Pigment Red 254 (PR254) adı verilen bir organik boyayı daha az toksik ve daha “yeşil” bir alternatif olarak tanımlıyorlar. Araştırmacıların açıklamasına göre, şu an kullanılan boyalardan daha verimli şekilde bir kırmızı renkli duman bulutu oluşturuyor.

1986’da ticareştirilen dikeptopirolopirol (DPP) boyaları, araba boyalarında (örn. ünlü “Ferrari kırmızısı”), optik teknolojilerde ve diğer uygulamalarda renklendirici olarak kullanılıyor. Sinyal dumanları amacı için, Vojtech Pelikan ve meslektaşları parlak kırmızı renge sahip ve antrakinon boyalarından daha az toksik olan DPP boyası PR254’ü seçti.

Deneylerde araştırmacılar, piroteknik bileşimi içeren PR254’ün, %48’lik genel antrokinon boyası ile karşılaştırıldığında, %51 kırmızı renkli duman verdiğini gösterdi. PR254 ayrıca referans maddeden termal olarak daha kararlı olduğu için, araştırmacılara göre daha az toksik ısı üreten sistemlerde kullanılabilir.

Kaynak: phys.org

845 Kez Okundu

Gökçem Gülbey

1997 yılında Bursa’da doğdum. Ege Üniversitesi Kimya Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. İnovatif Kimya Dergisine, okuduğum ve bana heyecan veren güncel kimya haberlerine yabancı dil engeline takılmadan herkesin ulaşabilmesi için katıldım. Kimyanın yaşamımızın temelini oluşturduğu için kendine hayran bırakan bir alan olduğunu düşünüyorum. İlgi alanlarım: Yeşil Kimya, Organik Kimya ve Elektrokimya.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!