Kısa Ömürlü Güneş Panelleri Ekonomik Olarak Daha Uygun Olabilir

Kısa Ömürlü Güneş Panelleri Ekonomik Olarak Daha Uygun Olabilir

Joule dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, kısa ömürlü güneş panelleri 25 ila 30 yıl ömürlü güneş panellerine göre daha iyi verim sağlayabilirken ciddi miktarda ekonomik anlamda uygun olabilir.

Yeni yapılan bir çalışma, güneş enerji endüstrisindeki yaygın bir inanışın aksine, bugünün pazarında ekonomik olarak uygulanabilir olması için yeni tür güneş pili ve panellerinin kullanım süresinin 25 ila 30 yıl sürmesi gerekmediğini ortaya koyuyor. Hatta araştırmaya göre, kullanım ömrü 10 yıldan az olan güneş panelleri, ızgara ölçekli kurulumlarda bile bazen ekonomik açıdan daha uygun olabilir. Bu nedenle potansiyel olarak yaygın kullanım için yetersiz olduğu düşünülen yeni güneş teknolojilerine yeni kapılar açılabilir.

Bu yeni bulgular, Joule dergisinde yayınlandı. Swift Solar isimli şirketin CEO’su Joel Jean, “Güneş panelleri ile uğraşan insanlarla konuştuğumuzda, güneş panellerinin 25 yıl dayanması gerektiğini söylüyorlar hatta 10 yıllık bir güneş paneli sistemi çıkarıldığında, bu teknoloji kimsenin ilgisini çekmiyor. Bu alanımızda ortak bilgi olarak kabul edilir ama maalesef yanlış bir bilgi. Günümüzdeki güneş enerji panelleri maliyet açısından her geçen gün daha da verimli hale geliyor bu yüzden 10 yıl ömürlü güneş panelleri daha avantajlı olabilir” açıklamasını yaptı.

Amaç Güneş Panellerini Güncellenebilir Formata Getirmek

Günümüzde güneş enerjisi ekonomisinin geçmişten farklı görünmesinin sebeplerinden birisi sistem dengesinin kurulması. Yeni güneş panelleri, raf ve elektrik sistemleri ile elektriksel ve fiziksel olarak uyumlu olduğu sürece, sistemin geri kalanını kullanırken panelleri mevcut olduklarından daha iyi bir verimde kullanıyorlar. Bu sayede de ekonomik olarak kullanıcı dostu bir hale bürünüyor. Jean, “Teknolojinin çoğu panelde, ancak maliyetlerin çoğu sistemde. Bir güneş panelini 25 yılda bir değiştirmek yerine, panelleri güncellenebilir formata getirmek çok daha etkili olacaktır” diyor.

Araştırmayı yapan ekip, yeni çalışmanın bir amacının da, araştırmacıları nispeten kısa ömürlü olsalar bile yeni güneş enerjisi icatlarının düşük maliyetli olabileceği ve dolayısıyla beklenenden daha hızlı bir şekilde benimsenebileceği konusunda uyarmak olduğunu söylüyor.

Ekip, analizleri için ise üç farklı güneş enerjisi kurulumuna baktı: tipik bir 6 kilovat konut sistemi, 200 kilovat ticari bir sistem ve güneş izlemeli 100 megavatlık büyük ölçekli bir sistem. Üç kurulum tipinin hepsinde, yerel koşulların özelliklerine bağlı olarak, 10 ila 15 yıl sonra yeni modüllerle değiştirmenin birçok durumda, güneş enerjisinin birçok çevresel ve emisyon azaltma faydasını korurken ekonomik avantajlar sağlayabileceğini buldular. Jean, günümüzde standart olarak kabul edilen güneş teknolojilerinin, çoğunlukla silikon esaslı olduğunu ve erken yıllarda çok istikrarlı olmadıklarına dikkat çekiyor.

Kaynak : webtekno.com

428 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!