Lazer ve Led’ler için Yeni Bir Devir Başlıyor

Florida Eyalet Üniversitesinden bir araştırma ekibi hem organik hem de inorganik melez bir kristal yapı keşfetti keşfedilen bu kristal optoelektronik (ışık enerjisini elektrik enerjisine çeviren) devreler, lazerler ve diyotlar için yeni bir kapı aralıyor.

Kimya ve Biyomedikal mühendisi Biwu Ma birkaç yıldır organometaller kristaller ve özellikle Perovskite kullanarak çok fonksiyonlu optoelektronik devreler üzerinde çalışıyordu. Son çalışmasında ise ekibiyle beraber organik ve inorganik malzemelerden tek boyutlu bir yapı elde etti. Ma bu malzemelerin yapısını Legolara benzediğini ve istenen yapının kolayca elde edilebileceğini belirtti.

Legolara benzeyen bu yapı bilimsel olarak sekizyüzlü metal halojenür olarak adlandırılıyor. Ve bu malzeme 3 boyutlu ağlar, 2 boyutlu düzlemler ve tek boyutlu zincirler halini alabiliyor.2 boyutlu yapılar büyük oranda keşfedilmiş olsa da tek boyutlu yapılara nadiren rastlandı. Ma ve ekibi ise bu yapıları kablolar gibi bir zincir ve zincire organik bir kılıf hazırladılar. Milyonlarca organik yapıyla kaplanmış teller ise birbirine bağlanarak kristal bir demet haline getirildi. Bu demete uzaktan bakıldığında ise kristal bir iğne şeklinde görünüyordu. Bu ise hibrit bir yapının ilk defa kristal olarak gözlemlenmesiydi.

Ma, kristallerin çok ilginç optik özelliklere sahip olduğunu ifade etti.Mesela çok ışıl ışıl olduklarının ve bu özelliğinin bilim insanları tarafından kontrol edildiğini ve farklı teknolojilerle yönlendirilebildiğini belirtti.

Hibrit metal olan perovskite Fotovoltaik hücrelerde,Ledlerde ve  Lazerlerde kullanılmasıyla birkaç yıldır dikkatleri üzerine toplamıştı.Bu yeni çalışmayla bir basamak daha atlayarak tek boyutlu yapısıyla etkin parlak bir ışık üretilebileceğini göstermiş oldu.

Ma, bu malzemelerin çok iyi bir şekilde dağıttığını ifade etti.Ve bu araştırma sayesinde yeni yapılar geliştirilebileceğini,pratik uygulamalarının arttırılabileceğini Led ve lazerde kullanılabileceğini belirtti.

Ma,Florida Eyalet Üniversitesinin  Enerji ve Malzeme İçin Girişimciliğin bir parçası olduğunu ve misyon olarak  yeni nesiller için yüksek teknolojili malzemeler ve enerji sürdürülebilirliğini benimsediğini ifade etti.Çalışmasının girişimcilik ekibi ve Ulusal manyetik alan laboratuarı tarafından çeşitli imkanlar sağlanarak desteklendiğini belirtti.

Kaynak : phys.org

409 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!