Kişisel Koruyucu Ekipman için En Etkili Polimerler Aranıyor

Kişisel Koruyucu Ekipman için En Etkili Polimerler Aranıyor

Fotoğraf: Parçacıların farklı malzeme tiplerine farklı olarak nasıl bağlandığını göstermek için floresan kullanma. Kredi: Morgan Alexander

Kişisel koruyucu ekipmanlar, yüz maskesi ve önlük gibi, genellikle polimerlerden yapılır. Ama fiziksel özelliklerinin ötesinde kullanılmış polimerlerin seçiminde tipik olarak fazla dikkat verilmez.

PPE’ de kullanmak için virüse bağlanacak ve etkinsizleştirmesini hızlandıracak malzemelerin belirlenmesine yardım etmek için Nottingham Üniversitesi, EMD Millipore ve Marburg Philipps Üniversitesinden araştırmacılar malzemeler ve virüs benzeri parçacıklar arasındaki etkileşimleri incelemek için yüksek çıktılı yaklaşım geliştirdiler. Yöntemlerini Biointerphases dergisinde bildiriyorlar.

Makalenin yazarı, Morgan Alexander ‘‘Polimerlerin yüzeylerindeki hücrelerin sahip olabileceği etkilerin gerçeğiyle çok ilgilendik’’ dedi. Polimerler, örneğin bakterilere karşı koyan, içinde antibiyotik bulunan özellikle akıllı ya da akıllı malzemeler tasarlanmaksızın elde edilebilirler. Sadece doğru olan polimeri seçmelisin. Bu makale, virüsle ilgili bağlanma fikrini sunuyor.

Grup geniş çeşitlilikte özellikleri temsil eden polimerlerin 300 farklı monomer mikrodizinlerini oluşturdu. Polimerleri hangi malzemelerin partiküllerinin tercihen adsorplamada yetenekli olduğunu görmek için Lassa ve kızamıkçık virüs benzeri partiküllere -virüs benzerleri gibi aynı yapıda ama bulaşıcı genomları aktif hale getirilmemiş partiküller- maruz bıraktılar.

Alexander ‘‘ Farklı polimerlerin virüsü farklı derecelerde bağladığını ve muhtemelen etkisiz hale getirdiğini bilmek, tavsiyeler verebileceğimiz anlamına geliyor. Eldivenleri çıkardığım da eğer virüsün ona bağlanmasını ve ölmesini ve havada uçmamasını istiyorsam, mevcut eldiven malzemesini ya da bu eldiveni kullanmalı mıyım? ’’ dedi.

Bu geniş miktarda malzemelerin hızlı taranması için apaçık bir yöntem gibi görünse de, ekibin disiplinler arası özyapısı onları böylesine bir çalışmayı yönetmek için eşsiz olarak konumlandırıyor. Yüzey bilimcileri mikrodiziler üzerinde çok sayıda kimyasallar yaratmak için yeteneklere sahipler ve biyologlar virüs benzeri parçacıklara erişebilirler.

Şu ana kadar, testler sadece Lassa ve kızamıkçığın virüs benzeri parçacıklara baktılar ama grup korona virüs, SARS-CoV-2’nin virüs benzeri parçacıklarına bakmak için hibe almayı umut ediyor.

Bir kez en iyi performans gösteren bir avuç malzeme belirlendiğinde, projenin bir sonraki adımı nem ve sıcaklık gibi gerçek dünyadaki çevresel koşulları göz önünde bulunduran, malzemeler üzerinde virüse ait bulaşıcı ömrünü değerlendirmek için canlı virüsler kullanmak olacaktır. Yeterli veri ile etkileşimleri tanımlamak için moleküler model inşa edilebilir.

Alexander ‘‘Polimer üzerinde bir virüsün güçlü bağlanması ve hızlı denatüre olması harika olurdu’’ dedi.

‘‘Gerçek bir fark yaratmak için kalıntıların etkisinin önemli ölçüde büyük olup olmadığı görülecek ama bulmamız için bakmaya ihtiyacımız var.’’

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Yeni Keşif ile Daha Güçlü Çevre Dostu Beton Geliştirilebilir

Japonya’da hizmet dışı bırakılmış bir nükleer santralin kalın beton duvarlarında Roma beton deniz bariyerlerinin 2.000 …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: