Sentetik Melanin Boyalar ile Saçlarda Doğal Görünüm Mümkün

Sentetik Melanin Boyalar ile Saçlarda Doğal Görünüm Mümkün

Fotoğraf: Araştırmacılar melanin konsantrasyonunun değişimiyle bir renk düzenine ulaşabilirler. (Northwestern University)

Araştırmacılar Doğal Saç Pigmentasyonunu Taklit Etmek için Sentetik Melanin Kullanılan Yeni Boyar Maddeler Yarattılar

Biz uzun zamandır kuaförlerde ve evde saç boyamanın riskleri hakkında uyarılar aldık.  Kullanılan ürünler alerjilere ve cilt tahrişine neden olabilir. (Tahmini olarak insanların %1inin boyaya alerjisi vardır.) Dahası, bazı boyaların tekrarlı kullanımı kanserle ilişkilendirilmiştir.

Ancak, boyalar ve makyaj malzemelerine doğal alternatifler arayan saç rengi meraklıları ve kuaför salonlarının artmakta olan listesi için yakında bir çözüm bulunabilir.

Northwestern Üniversitesi araştırmacıları sentetik melanini katalizlemek için enzimler kullanarak- sarıdan siyaha kadar- doğal görünümlü saç renklerinin spektrumunu (görüntüsünü) oluşturmak için yeni bir yol geliştirdiler.

Araştırma 30 Ekim 2020’de Chemistry of Materials dergisinde yayımlandı.

Melanin, genellikle kahverengi veya siyah pigment formunda bulunan gizemli ve yaygın bir maddedir. Northwestern Üniversitesinden Uluslararası Araştırma Enstitüsü araştırma lideri ve müdür muavini Nathan Gianneschi, her tip organizmanın melanin ürettiğini; ürettiği melanini, laboratuvarda kullanıma uygun ve çok amaçlı bir madde haline getirdiğini söyledi.

Nathan Gianneschi buna ek olarak “Biz insanlarda melanin, görmeye yardımcı olan gözümüzün arkasında, cilt hücrelerinin UV ışını zararından korunmasına yardımcı olan derimizdedir. Ancak kuşlar, melanini gösterişli bir renk sergisi olarak da kullanıyorlar. Örneğin, tavuz kuşu tüyleri, tümüyle melaninden yapılmıştır.” dedi.

Gianneschi, Northwestern Üniversitesindeki Weinberg Sanat ve Bilim Koleji’nde Jacob&Rosaline Cohn Kimya Profesörü ve McCormick Mühendislik Okulu’nda Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği profesörüdür. Gianneschi’nin laboratuvarında doktora sonrası akademi üyesi olan Claudia Battistella, makalenin ilk yazarıdır.

Tipik saç boyama sürecinde, tasarımcılar saçtaki melanini gidermek için açıcı kullanırlar, ardından kalıcı renk için saç derisine nüfuz etmek ve yaymak için amonyak ve boya eklerler. Laboratuvarın diğer bölümlerinde melanin ile yapılmış olan çalışmalar, Battistella’ya, saç boyasına nasıl uygulandığını görmesinde ilham verdi.

Battistella, melanini gidermek yerine değiştirerek ve rengi saçın içine değil yüzeyine hapsederek, kalıcı renk oluşturmanın daha sürdürülebilir bir yolunu yaratabileceğini düşündü. Bu süreçte araştırmacılar mantar enzimlerini bir aminoasitle birleştirerek saçı boyar ve bu, vücutta kendiliğinden meydana gelen reaksiyonları taklit eden bir sürece yol açar. Ön çalışmalar, renkli katmanın birçok yıkama boyunca kalıcı olma potansiyelini ortaya koydu.

Battistella, “Bu boyama süreci, bir saç tasarımcısı gözüyle bakılırsa, benzerdir ancak şartlar daha yumuşaktır bu yüzden daha fazla zaman alır.” “Bir bazla birleştirilebilse de, bu gerekli değil ve kimyasal pigmentlere de ihtiyaç yok. Zaten vücudumuzda melanin olduğu için, inanıyoruz ki alerjik reaksiyonlarımız da olmayacak.” dedi.

Saçtaki melanin güneş etkisi ve yaşlanma nedeniyle zayıfladığı için, araştırmacılar güneşin boya üzerindeki etkisini de merak ettiler. Saçın melaninle kaplanması geleneksel saç boyama yöntemlerinden daha az zararlı bir proses olmasıyla birlikte, beyazlamaya sebep olabilen güneş hasarından saçı koruma potansiyeline de sahip. Araştırmalar, işlem görmemiş saçlara kıyasla, melanin pigmenti ile işlem görmüş saçların ultraviyole ışınlarına maruz bırakıldığında daha az zarar gördüğünü gösterdi.

Makale, geleneksel renklendirme yerine sentetik melanin kullanımının dört temel avantajını açıklıyor:

  • Synthetic melanin bir baz tabaka olarak amonyak kullanmaktan kaçınır.
  • Melanin ile yapılan saç işlemleri öncüleri daha az zehirlidir.
  • Bu işlem, daha güvenli ve daha ölçeklenebilir kimyasallar kullanır.
  • Sentetik melanin, gelecekteki kozmetik dönüşümünde büyük bir gizli güçtür.

Gianneschi, sektörün kanserojenlerden ve diğer zehirli kimyasallardan uzaklaşma arzusu göz önüne alındığında, laboratuvarının düzenleyici sektörde bir atılım yapabileceğine inanıyor. Ekip daha sonra boyayı daha büyük ölçekte geliştirmeye istekli bir ortak bulmayı umuyor. Gianneschi’nin görüşüne göre, araştırmanın ana dürtüsü, sadece, melaninin potansiyel olarak geniş ticari kullanımına duyulan heyecan değil.

Gianneschi, “Biyomedikal açıdan bakıldığında saç boyası alerjisi olan büyük bir insan piyasası var. Bizim ilk düşüncemiz, bu insanlara yardım etmek için bir çözüme sahip olmanın mükemmel olacağıydı.” dedi.

Kaynak: scitechdaily.com

873 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!