Kıvrılmış Molekül Yeni Rekorunu Kaydetti

Kıvrılmış Molekül Yeni Rekorunu Kaydetti

184 ° ‘lik bükümlü molekül, önceki  rekor  sahibini yendi.

4. Termal elipsoidlerin X-ışını kristal yapısı % 50 olasılık seviyesinde çizilmiştir ve H2O dışındaki tüm hidrojen atomları açıklık için ihmal edilmiştir.

En fazla bükülen molekül  başlığı için verilen mücadele serttir: sadece geçen yıl 170 ° olan decatwistacene, önce gelenin  burulma açısını 26 derece aşmayı başarmıştır. Fakat şimdi 184 dereceli uçtan uca sahip bir hexacene(C26H16), decatwistacene’ı tahttan indirdi.

Yirmi yıl önce, hexacene’nin bükülme açısının 178 ° olduğu tahmin edildi. Ancak, kaynaşık aromatik birimler içeren uzun moleküller yapmak zor olduğundan, bu asla deneysel olarak doğrulanmamıştır. Sadece Missouri-Kansas City Üniversitesi’nden Kathleen Kilway ve ekibi,hexacene’nin senteziyle uğraştıktan sonra, daha da büyük bir büküme sahip olduğunu gördüler.

Benzyne kimyasına dayanan yerleşik bir sentezi takip etmekten ziyade, Kilway ve meslektaşları bir merkezi  benzoquinone birimi kullanmış ve sıralı olarak eklenmiş benzen halkaları eklenmiştir. Kuinon ünitesi, tam aromatik hexacene yapmak için kalay ile indirgendi.

Bükülmüş moleküller sadece akademik  tuhaflıktan daha fazlasıdır. Diğer sarmal yapılar gibi, bunlar kiraldir ve malzeme uygulamaları için yararlı olabilecek, zorlayıcı optik özelliklere sahiptirler.

Kilway ekibi, bir sonraki büyük twistacene – yedi kaynaşmış benzen halkalı bir molekülün – 220 ° ‘lik bir burulma açısına sahip olduğunu hesapladı. “Sentetik metodolojimiz göz önünde bulundurulduğunda,“ düşünebildiğimiz şekilde elde etmek oldukça zor olmayabilir ”diye yazdılar.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

İlaçların İletimi için Manyetik Bakteriler

Mıknatıslarla kontrol edilebilen bakteriler, zamanla ilacı doğrudan ihtiyacı olan hücrelere iletebilirler. Fotoğraf: Simone Schürle ve …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: