Kokain Kullanıcılarının İlk Geniş Çaplı Araştırması Uyuşturucu Testinde Yeni Bir Atılım Sağlıyor

Kokain Kullanıcılarının İlk Geniş Çaplı Araştırması Uyuşturucu Testinde Yeni Bir Atılım Sağlıyor

Surrey Üniversitesi’nden bilim insanları, bir kişinin kokain kullanıp kullanmadığını saniyeler içinde doğrulayan hızlı ve oldukça hassas olan bir parmak izi testi geliştirdiler.

Clinical Chemistry’de yayınlanan bu önemli ilerleme, kokain kullanıcılarının ilk büyük ölçekli çalışmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmakla beraber, bir dizi başka A sınıfı maddelerin de tespit edilmesine katkı sağlamaktadır.

Araştırma, Hollanda Adli Tıp Enstitüsü ve Akıllı Parmak İzi Alma (Intelligent Fingerprinting) ile gerçekleştirildi.

Surrey Üniversitesi’nden Dr. Catia Costa ve Dr. Melanie Bailey tarafından yönetilen ekip, parmak izlerinde bulunan kokain seviyesini analiz etmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Numune almak için kromatografi kağıdı kullandılar. Bu yönteme kağıda püskürtmeli kütle spektrometresi denir.

Araştırmada hem uyuşturucu rehabilitasyon merkezlerinde tedavi gören hastalardan, hem de uyuşturucu kullanıcısı olmayan insanlardan parmak izi alındı. Testten önce araştırmaya katılanlar ellerini yıkadılar ve daha sonra numuneler kromatografi kağıdı üstünde toplandı. Parmak izinin çizgileri (ve dolayısıyla vericinin kimliği) analiz öncesi oluşturulabilmesi için parmak izi kimyasallar kullanılarak geliştirilmiştir. Birisi kokain kullanmış olduğu zaman ilacı metabolize ettiklerinde benzoilekgonin ve metilekgonin izleri salgılar ve bu kimyasal göstergeler de parmak izi kalıntısında bulunur. Daha önemlisi, bu izler eller yıkandıktan sonra bile bulunabilir.

Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, yaşları 16-59 arasında değişen 12 yetişkinden 1’i (yaklaşık 2,7 milyon kişi) 2015 ve 2016’da kanuna aykırı ilaç kullandı. Bununla birlikte 8.500 kişiye uyuşturucu yüzünden zihinsel ve bedensel bozukluk teşhisi koyularak hastaneye kaldırıldı. 2015 yılında uyuşturucu kullanımı yüzünden 2.500 kişi yaşamını yitirdi, ki bu 2014’e göre %10 artış anlamına geliyor.

“PSMS (kağıda püskürtmeli kütle spektrometresi) adli çevrelerde artan bir popülarite kazanmakta, çünkü inanılmaz derecede hassas ve kurması kolay bir sistem. Ayrıca birimler laboratuvar zamanından tasarruf edeceklerdir” diyor Dr. Costa.
“Bu, parmak izlerinde uyuşturucu varlığını tespit etmek için şimdiye kadar yapılmış ilk yeniliktir ve sonuçlarımız, tekniğin hastalar arasında kokain kullanımını tespit etmede %99 etkili olduğunu gösteriyor” şeklinde ekliyor Dr. Costa.

Dr. Bailey ise konu ile ilgili görüşlerini şöyle açıklıyor: “Bu, çalışmalarımızda piyasaya birkaç dakika içinde kesin sonuç sağlayacak, non-invaziv uyuşturucu testi yöntemi geliştirmek için gerçek bir gelişmedir, ki biz zaten 30 saniyelik bir yöntem üzerinde çalışıyoruz.”
“Geliştirdiğimiz önceki yöntemlerde olduğu gibi, non-invaziv, hijyenik ve testin niteliği, konunun kimliği, ve uyuşturucu kullanımı ile taklit edilemez, hepsi numunenin içinde kazanılır.”

“Bu heyecan verici araştırma, uyuşturucu taramasını basitleştirmede parmak izinin oynayabileceği rolü açıkça gösteriyor ve taşınabilir tanı testlerinde paralel gelişmelerimizi tamamlıyor. Bu faaliyetler bir parmak izinin değerini teşhis edici bir matris olarak destekliyor” diyor Akıllı Parmak İzi Alma’nın CEO’su Dr. Jerry Walker.

“Son 4 yıldır Surrey Üniversitesi araştırma programlarını destekledik. Dr. Bailey ve ekibi kütle sprektrometresi kullanarak parmak izi teşhis araştırmasında dünyanın önde gelen grubu olduklarını gösterdiler. Onları parmak izi teşhis konusundaki devrimci alanda geliştirmeye devam ederek tebrik ediyoruz” şeklinde ekliyor Walker.

Bu teknolojinin kolluk kuvvetlerinin gelecek on yılda kullanacakları uyuşturucu testlerinin başlangıcı olacağı tahmin edilmektedir.
Uyuşturucu testleri, gözetimli hizmetler, cezaevleri, mahkemeler ve diğer kolluk kuvvetleri tarafından rutin olarak kullanılır. Fakat, geleneksel test yöntemlerinin sınırlamaları vardır. Vücut sıvılarının test edildiği yerlerde biyolojik tehlikeler olabilir ve çoğu zaman özel depolama ve atma yöntemlerine ihtiyaç duyulur.

Kaynak : phys.org

1.237 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!