Koku Bırakan Kumaş Terli Spor Kıyafetlerini Etkisiz Hale Getirebilir

Koku Bırakan Kumaş Terli Spor Kıyafetlerini Etkisiz Hale Getirebilir

Fotoğraf :  Amerikan Kimya Topluluğu

Sıcak yaz havası, stresli durumlar ve yoğun egzersizler hoş olmayan ter kokuları üretebilir. Peki ya giysiler utanç verici bu kokuları bir koku patlamasıyla kapatabilirse? Şimdi araştırmacılar, pamuklu kumaşı terle temas ettiğinde bir limon suyu citronella aroması yayması için değiştirdiler. ACS Uygulamalı Malzemeler ve Arayüzlerde vücut kokusu ile mücadele stratejilerini rapor ettiler.

Son yıllarda, bilim adamları ışık, sıcaklık veya mekanik stres gibi uyaranlara tepki veren ve renk değiştirerek veya elektriksel bir sinyal ileterek olduğu gibi bazı şekillerde yanıt veren akıllı kumaşlar geliştirdiler . Araştırmacılar ayrıca, kokuları kumaşlardan uzaklaştırmak için farklı yöntemler araştırdılar. Carla Silva Artur Cavaco-Paulo ve arkadaşları geliştirmek ve kokusuz β-sitronellol, bazı böcek repellants-dan kullanılan bir limon türetilmiş kokusunu serbest bırakılması için iki yeni strateji geliştirdirildi.

İlk yaklaşım, domuzların burunlarında β-sitronellol ve diğer koku moleküllerine bağlanan bir koku bağlayıcı protein (OBP) içermiştir. OBP’ye göre, araştırmacılar pamuğa bağlanan bir karbonhidrat bağlama modülü (CBM) olarak adlandırılan bir protein alanı bağladılar. Araştırmacılar, ikinci stratejilerinde kokuyu, lipit taşıyıcılarını ve yüklerini kumaşa bağlayan CBM’leri gösteren lipozomlarda paketlediler.. Ekip, değiştirilmiş pamuklu kumaşları asitli bir ter çözeltisine maruz bıraktı ve simüle edilmiş terlemenin düşük pH’ı OBP ve lipozomların β-sitronellol salgılamasına neden oldu. İki stratejinin karşılaştırılması, OBP’nin hızlı bir koku patlaması bıraktığını, lipozomların daha yavaş ve kontrollü bir salınım gösterdiğini ortaya koydu. Lipozomlar ayrıca diğer yaklaşımlardan daha fazla koku alabilirler. Araştırmacılar, iki stratejinin farklı kıyafet uygulamaları için faydalı olabileceğini söyledi.

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Aşırı Basınç Altında Kurşun Çelikten Daha Güçlü Hale Gelir

Fotoğraf: Kurşun normalde yumuşak bir metaldir, ancak onu aşırı basınçta sıkıştırırsak sert ve güçlü hale …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: