Komaya sokan ilaç piyasadan toplatıldı

komaya sokan ilac piyasadan toplatildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, R.D.’yi komaya sokan zayıflama ürününün içinde ilaç etken maddesi sibütramin tespit edilmesi üzerine piyasadan toplatıldığını duyurdu.

Batman’da içtiği zayıflama ilacı nedeniyle fenalaşıp hastaneye kaldırılan 16 yaşındaki R.D.’nin kalp krizi geçirdiğinin belirlenmesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık yapılan denetimlerde HHS Bitkisel Ürün Tanıtım Dağıtım ve Pazarlama tarafından satılan “Prolife FX15” isimli üründe ilaç etken maddesi sibütramin tespit edilmesi üzerine ihtiyati tedbir uygulayarak ürünün piyasadan toplatıldığını belirtti. Açıklamada, “Yine bu ürünün yaygın olarak internet üzerinden satışının yapıldığı tespit edildiğinden, ürünün satışa sunulduğu 36 internet sitesi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu” denildi.

Açıklamada, rutin denetimde ayrıca Prolife FX15 isimli ürüne benzer New FX 15 isimli başka bir üründen alınan numunelerin analizleri sonucunda da sibütramin ilaç etken maddesi tespit edildiği ve yine suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. Bakanlık, New FX15 adlı ürünün 2013 yılında ifşa edildiğine de dikkat çekti.

Bakanlığın, söz konusu ürün tanıtımlarını Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na şikâyet ettiği de aktarıldı. FX15 isimli ürün için bakanlık tarafından verilmiş bir ürün onayı bulunmadığı da belirtilen açıklamada, “Bakanlığımızca onay verilen takviye edici gıdalar listesi ggbs. tarim.gov.tr adresinde yer alıyor. Ürünün bakanlığımızdan onaylı olduğuna dair iddialar gerçeği yansıtmıyor” ifadesi yer aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile birlikte bu ürünlerle mücadele edildiği ve ürünlerin onay almadan piyasaya sunulmasının yasaklandığı belirtilerek “Takviye edici gıdalar başta olmak üzere tüm gıda maddelerinin, kilo verdirici, kilo aldırıcı, boy uzatıcı, cinsel performansı artırıcı, sigara bıraktırıcı, hastalıkları önleyici, tedavi edici ve iyileştirici ürünlermiş gibi gösterilerek piyasaya arz edilmesi yasaktır. Bu kapsamda bu tür iddialarla satılan takviye edici gıdalar bakanlığımızdan onay almış olsa bile söz konusu beklentilerin karşılanması amacıyla tüketilmemeli” denildi.

Tedavisi Sürüyor

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, 1 haftadır tedavi gören 16 yaşındaki R.D. için şu açıklamayı yaptı: “Hastanın 15 gündür Tarım Bakanlığı onaylı zayıflama tableti bitkisel bir ilaç kullandığı bulgusuna rastlanmıştır. Hastanın şu an hayati tehlikesi devam etmekte, ‘solunum cihazı’ desteği almakta olup, ‘karaciğer fonksiyon bozukluğu, akciğer ödemi ve kalp yetmezliği’ giderilmeye çalışılmaktadır.” Tedavisi sürüyor

Kaynak : haberturk.com

909 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!