Kömür Yataklarında Bulunan Helyum, Petrol Gazının Güvenli Çıkarılmasında Yardımcı Olabilir

Kömür Yataklarında Bulunan Helyum Petrol Gazının Güvenli Çıkarılmasında Yardımcı Olabilir

Araştırmacıların belirttiğine göre helyum gazı (daha çok parti balonlarında kullanılmasıyla bilinir)’nın petrol ya da kömür gazının güvenle eldesin de yardımcı olabilir.UK de ki kömür yatağında keşfedilen yüksek orandaki helyum bilim insanlarına yer altı bölgesinde ki kömür ve petrol gazlarının güvenle kazanımının görüntülenmesinde yardım edebilir gibi görünüyor. Yer altında gerçekleştirilen herhangi bir gaz sızıntısı yükselen helyum seviyesi eşliğinde tespit edilebilir. Bu bilgi gaz oluşumuna bağlı kirlenme riskinin tespitine yardım edebilir.

Bu keşif hidrolik kırılmanın (yer altında kayaların yüksek basınçlı yakıtlar nedeniyle ayrılması) güven altına alınmasına ya da derin kömür yataklarından metan eldesine yardım edebilir. Bilim adamları buluşlarının kimyasal testle belirleme yapmanın yanı sıra derin yataklardan gaz eldesi bölgelerine kaçan metanlarının tespitinde de kullanılabileceğini söylüyorlar. Ek olarak bilim adamları satılmak amacıyla büyük ölçekli helyum gazlarının keşfine olanak sağlayabileceğini söylüyorlar. Bu değerli ürün tıbbi tarayıcılarda ce büyük ölçekli deneylerde (Large Hadron Collider – CERN gibi) kullanılır. Edinburg üniversitesi ve İskoç üniversitesi Çevresele Araştırma Merkezi bilim insanları merkezi İskoçya da ki kömür yataklarında ve İngiltere de ki terkedilmiş kömür madenlerinde yapılan araştırmalarda metan numunesi aldılar. Bu bölgelerde büyük oranda helyum bulundu. Metan örneklerini inaktive doğal gazların, karbonun çeşitli formlarının ve hidrojenin küçük izlerini tanımlamak için analiz ettiler.

Bu çeşitlilik metan gazının derinliğine ve kökenine bağlı ve bu izler metan kaynaklarını ayırt etme fırsatı veriyor. Eğer takip eden endüstriyel keşifler de yer altı sularında ki metan ya da helyum seviyelerinin gaz elde bölgelerinde değiştiği saptanırsa analizlerle hem doğal gazlar hem de derin yataktaki sızıntılar belirlene bilir. Bu araştırma Chemical Geology de yayımlandı DOĞAL ÇEVRE ARAŞTIRMA KURULU (NERC), İskoç Hükümeti, Edinburg Üniversitesi ve SUERC tarafından desteklenmiştir.

Dr. Stuart GİLFİLLAN, Edinburg Üniversitesi GEOSCİENCE okulu, proje başkanı “UK ‘de ki derin kömür gazı yataklarında ki yüksek helyum seviyesi ölçümleri petrol gazının keşfine ve güvenle dışarı çıkarılmasına olanak sağlayacak ve bu tip kaynakların yer tespitine yardım edecek. Temin ederim ki yer altı sularında ki helyum seviyesi tespiti keşiflerde öncelik teşkil ediyor, derin gaz takibi petrol gazı aktivitesi hakkında herhangi bir bulgu, helyum seviyesini arttıracak ve herhangi bir kirliliğin anında tespitine olanak sağlayacak”

Kaynak : sciencedaily.com

550 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!