Korkutan Tablo: Her Üç Diş Macunundan İkisi Kanserojen Madde İçeriyor

Korkutan Tablo Her Üç Diş Macunundan İkisi Kanserojen Madde İçeriyor

Sabah ve akşam aksatmadan kullandığımız diş macunlarının aslında bize en zararlı maddelerden birini içerdiği ortaya çıktı.

Sabah kalktınız kahvaltınızı yaptınız ve dişinizi diş macunu ve diş fırçasıyla fırçaladınız. Akşam saatlerinde yemeğinizi yediniz ve dişinizi yine diş macunu ve diş fırçasıyla fırçaladınız. Dişlerinizi temizlediğinizi ve artık rahat bir şekilde uyuyabileceğinizi düşünüyorsanız çok ama çok yanılıyorsunuz.

Fransa’da gerçekleştirilen bir araştırmada diş macunlarında kanserojen madde olup olmadığı ele alındı. Araştırma kapsamında incelenen -59’u çocuk diş macunu olmak üzere- toplam 408 diş macunundan 271’inin titanyum dioksit içerdiği tespit edildi. Üstüne üstlük, insan sağlığına fazlasıyla zararlı olan bu madde diş macunlarının ambalajlarında yer almıyor.

Çevre ve tüketici haklarının savunucuları ise titanyum dioksit maddesinin nanopartiküller içermesi sebebiyle insan vücuduna kolayca nüfuz edebileceğini duyurdu. Titanyum dioksit maddesinin ilaçlarda ve diş macunlarında kullanılmaması için mücadele veren ” Doğa İçin Bir Şeyler Yap” ve benzeri sivil toplum kuruluşları ise bu araştırmanın yapılmasını talep eden taraf olmuştu.

Kaynak : webtekno.com

398 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!