Kozmetikte Hedef 13 Milyar Lira Ciro

Kozmetikte Hedef 13 Milyar Lira Ciro

Türkiye’de 8 milyar liralık ciroya ulaşan kozmetik sektöründe hedef 3 yılda 13 milyar TL ciroya ulaşmak. Kozmetik harcamalarında Avrupa’nın gerisinde kalan Türkiye, ihracat ile pazarı büyütecek.

Dünyada 460 milyar dolarlık bir hacme ulaşan kozmetik sektörü 2020’de 675 milyar dolar seviyesine çıkacak. Ancak Türkiye hâlâ kozmetik ve kişisel bakım harcamalarında Avrupa’nın gerisinde. BeautyEurasia Uluslararası Kozmetik, Güzellik ve Kuaför Fuarı’nı düzenleyen ITE Turkey Operasyonlar Grup Direktörü Muharrem Tunca, Türkiye’de kişi başına düşen kozmetik harcamasının 18, Avrupa’da ise 145 euro olduğunu söyledi. Ancak bu rakamın her geçen yıl hızla arttığına dikkat çeken Tunca, “Türkiye’de 8 milyar TL’nin üzerinde büyüklüğe ulaşan kişisel bakım ve kozmetik pazarı her yıl ortalama yüzde 10 büyüme gösteriyor. Pazarın üç yıl içinde 12 – 13 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşması bekleniyor” dedi.

İhracatta Tıraş Ürünleri Önde

Kozmetik sektörü ihracatından en fazla payı 288 milyon dolar ile tıraş ürünleri ve deodorantların aldığını ifade eden Tunca, “Listeyi 153 milyon dolarla saç ürünleri, 139 milyon dolarla güzellik/makyaj ve cilt bakımı ürünleri takip ediyor” dedi. Pazarda başı yüzde 59 ile şampuanlar çekiyor. Bunun yanı sıra tıraş ürünleri, tüy, dudak ve göz makyaj malzemeleri, deodorantlar ve ter önleyiciler, parfüm, kolonya ve bebek bakım ürünleri başlıca üretilen ürünler arasında. En yüksek ihracat ise Irak’a yapılıyor. İran da ihracattan ciddi pay almaya başladı. Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri de ticaretin yoğun olduğu bölgeler.

Fuarda Vip İş Bağlantısı

Fuarda özellikle trend olmaya devam edecek doğal ve organik ürünlerinin fazlalığına dikkat çeken Tunca, fuara bu yıl 36 ülkeden 450 firmanın katıldığını, Afrika, Ortadoğu, Orta Asya ve Uzakdoğu ülkelerinden gelen çok sayıda kozmetik zinciri, toptancı ve perakendeciye de ev sahipliği yaptıklarını söyledi. Tunca, “Yurtdışı Alım Heyetleri Programı ve VIP Yurt Dışı Alım Heyeti programı ile de katılımcılar Azerbaycan, Arnavutluk, Bulgaristan, Kosova, Özbekistan, Pakistan, Rusya ve Umman’ın aralarında bulunduğu birçok ülkeyle iş bağlantısı yaptı” dedi.

Kaynak : sabah.com.tr

666 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!